Референдумът в Гърция за новия европейски спасителен пакет на обща стойност 130 млрд. евро може да се състои на 4 декември, заяви премиерът Георгиос Папандреу, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Папандреу призна, че залогът на допитването е
дали Гърция да остане в еврозоната или не
"Важно е гръцкият народ да вземе решение. Ние ще се гордеем, че сме част от еврозоната и че можем да изпълняваме нашите задължения", аргументира той своето изненадващо решение да свика референдум за спасителния пакет.
Гръцкият премиер изрази увереност в положителния резултат от допитването.
"Гърците ще дадат мъдър и правилен отговор. Той ще бъде позитивен не само за Гърция, но и за Европа", увери той.Папандреу направи това изявление след извънредни консултации в Кан с ръководството на ЕС и МВФ снощи преди започващата среща на върха на Г-20.
Предварителните разговори бяха организирани след изненадващото решение на гръцкия премиер да свика в понеделник референдум за втория европейския план за финансова помощ за страната.
Този едностранен ход на Папандреу смая и разгневи европейските партньори
на Гърция, и паникьоса финансовите пазари.
Гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос заяви, че е против референдум по въпроса за еврото в Гърция, подчертавайки, че принадлежността на страната към еврозоната е историческо завоевание на гръцкия народ и не може да бъде поставяно под въпрос.
"Мястото на гръцкия народ в еврозоната е историческо
завоевание на гръцкия народ, което не може да бъде поставяно под въпрос
То не може да бъде зависимо от референдум", подчерта Венизелос в комюнике, разпространено тази сутрин след срещата на гръцкия премиер Георгиос Папандреу в Кан с европейските лидери и с представители на Международния валутен фонд, намиращи се във френския град за срещата на Г-20.
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви след извънредните консултации, че нейното мнение дали МВФ да даде зелена светлина за шестия транш от първия спасителен пакет за Гърция, който е в размер на 8 млрд. евро, ще зависи от изхода от референдума, предаде Франс прес.
Лагард изрази задоволство от уточненията на Папандреу, че допитването ще бъде произведено възможно най-скоро, евентуално на 4 декември.
Гърция няма да получи поредния, шести транш от първия спасителен пакет
за страната, обявен миналата година, докато не се произнесе за еврото, даде да се разбере и френският президент Никола Саркози.
Той подчерта, че ако правилата "не се спазват, нито Европа, нито МВФ не може да даде и един цент".
Ние просто казваме, че можем да взимаме пари от европейските данъкоплатци... когато правилата, които са одобрени с единодушие, биват спазвани, се аргументира той.
Саркози подчерта, че ако бъде произведен референдум, залогът ще е дали Гърция да остане в еврозоната или не.
Нашите гръцки приятели трябва да решат дали искат да продължат пътешествието с нас, или не, заяви Саркози.
Атина първо трябва да разсее собствените си съмнения относно изпълняването на задълженията си като член на еврозоната и едва тогава ще може да разчита на допълнителна финансова помощ, добави той.
"Въпросът "да или не" опира до това дали Гърция иска да остане член на еврозоната или не", смята и председателят на еврогрупата Жан Клод-Юнкер.
Германия иска да стабилизира еврозоната с Гърция като неин член, обяви канцлерът Ангела Меркел.
В същото време Меркел даде да се разбере, че
стабилизирането на еврото в крайна сметка е по-важно от спасяването на Гърция
Европейските лидери направиха тези изявления след организирана от Саркози минисреща, в която участваха още Меркел, Юнкер, президентът на ЕС Херман ван Ромпой, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард. По-късно към тях се присъединиха гръцкият премиер Георгиос Папандреу и министърът на финансите Евангелос Венизелос.
Говорителят на консервативната партия "Нова демокрация" Янис Михелакис разкритикува Папандреу, че е представил Гърция като "страна, която има съмнения дали да остане в Европейския съюз и еврозоната".
Такъв проблем не съществува, увери той и обвини премиера, че се опитва да го създаде.Михелакис подчерта, че "единственият проблем, който съществува, е Папандреу, който се осмелява да постави под въпрос най-важния стратегически избор на страната да бъде част от Европейския съюз".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!