Б ританската политика по отношение на Европа крие опасността да насърчи екстремизма, а също и други рискове, свързани с националната сигурност, заяви еврокомисарят за правосъдието Вивиан Рединг, цитирана от "Файненшъл таймс".
В интервю за вестника Рединг казва, че
дебатът във Великобритания за имиграцията е "емоционален и популистки"
и отхвърля твърденията, че премиерът Дейвид Камерън трябвало да възприеме по-твърд подход заради заплахата от Британската партия на независимостта.
"Никога не можеш да заобиколиш крайните с крайности – без значение дали става дума за крайната десница или крайната левица. Щом почнете да говорите на един език, ги правите приемливи", посочи тя.
Рединг е обезпокоена от дебата във Великобритания за имиграцията, заявявайки, че той има много малко общо с реалността и пренебрегва факта, че има огромен брой британци, които живеят в други страни на ЕС.
Според Рединг, ако Лондон започне да отнема права на имигрантите в страната, това
може да има последици за британците, които живеят в чужбина.
Тя призна необходимостта от справянето със "социалния туризъм" и подчерта, че иска да работи с кметове от цяла Европа, за да се потърсят решения на социалните проблеми, които големите притоци на мигранти пораждат, посочва "Файненшъл таймс".
Рединг обаче критикува и определени планове на Великобритания по някои правила на ЕС в сферата на правосъдието и вътрешните работи. Еврокомисарят ще участва днес в граждански диалог в Лондон за бъдещето на Европа.
Същевременно тайно заснети от Би Би Си кадри на одобрените от британското правителство изпити по английски, необходими за виза, показват, че
фалшификациите на процедурата съвсем не са били рядкост.
Министърът на вътрешните работи Тереза Мей заяви, че разкритието на Би Би Си е шокиращо.
Миналата година предаването на Би Би Си "Панорама" започва да снима под прикритие служители, които помагат на желаещите да получат удължение на студентските си визи чрез измама. Телевизията изпратила при такива фирми студенти, вече пребиваващи легално в страната, които обаче симулирали лошо владеене на езика.
Една мнима студентка се свързала с консултантската фирма "Стюдънтуей едюкейшън" в западен Лондон, чийто директор ѝ казал, че може да издържи задължителния тест по английски, дори и изобщо да не говори езика.
"Някой друг ще държи изпита вместо теб, от теб се иска да бъдеш снимана тук като доказателство, че си била на изпита", казал директорът.
Друг студент под прикритие в колеж в източен Лондон платил 500 паунда, което е три пъти повече от таксата за необходимия изпит, след което
влязъл в стая с още 14 други студенти, където всъщност никой не взел сам изпита.
Мей заяви, че правителството е спряло дейността на двете уличени в предаването учебни заведения и е анулирало всички тестове, организирани от "Инглиш тестинг сървис" – една от най-големите фирми в бранша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!