Е вропейската комисия поиска от британското правителство да спре да критикува свободното движение на работници в рамките на ЕС и да създаде национални правила за борба със злоупотребите.
"Свободното движение е фундаментално право в ЕС и националните правила позволяват да се предотвратят злоупотребите", заяви зам.-председателят на Европейската комисия и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг в отговор на изявленията на британския министър на вътрешните работи Тереза Мей при пристигането й в Брюксел за срещата на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС. "Идваме да участваме в тази среща, за
да поискаме промяна в прилагането на свободното движение в ЕС", обяви Мей.
"Трябва да можем да овладеем, щом не можем да предотвратим масова имиграция", допълни тя. "Други държави ни подкрепят и изразяват безпокойството си от злоупотреби в името на свободното движение", каза още британската министърка.
"Злоупотребите убиват свободното движение, не трябва да позволяваме това да се случва", заяви Рединг. "Социалният дъмпинг е проблем и трябва да приложим съществуващите закони.
Проблемът е, че често законите съществуват само на хартия",
още зам.-председателката на ЕК. "Трябва да отидем на строителните обекти и да видим дали работниците работят при незаконни условия, след което трябва да вземем мерки. Това е национална отговорност. Не трябва само да се оплакваме от злоупотребите. Ако бъдат извършени злоупотреби, трябва да предприемем действия, за да ги спрем", категорична е Рединг.
"Свободата на движение е право и като всички права то налага задължения. Това не означава, че даваме свободно право до социалните системи на държавите членки", припомни още тя. Европейските правила са ясни. Всяка държава членка е свободна да реши какви социални помощи иска да дава и да определи условията, при които те ще бъдат изплащани, на кого ще бъдат изплащани и колко време, каза Рединг.
"Трябва да спрат обвиненията към Европейската комисия и европейските закони, когато националният избор и националните правила са застрашени", заяви тя. "Ако държавите членки искат да ограничат възползването от социални помощи, трябва да направят две неща – да променят системата за предоставяне на социални помощи, за да не бъдат толкова щедри, и да прилагат съществуващите европейски правила за борба със злоупотребите, измамите и грешките, най-вече тези за експулсиране и забрана за влизане в страната на лица, признати за виновни за измами", посочи Рединг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!