Европейската комисия приветства засвидетелстваното от британския премиер Дейвид Камерън желание Великобритания да остане в Европейския съюз, предаде АФП.
Днес Камерън обеща до 2017 г. да свика референдум дали страната му да остане в ЕС. Премиерът каза още, че ако постигне нови отношения с ЕС, от които да е доволен, би водил кампания "с цялото си сърце и душа" за оставането на страната в съюза.
"Комисията приветства факта, че Камерън иска страната му да остане в ЕС", заяви говорителят на ЕК Пиа Аренкилде-Хансен. Тя добави, че е в интерес на ЕС и на Обединеното кралство Лондон да бъде активен член на блока.
ЕС се нуждае от Великобритания като "пълноправен член", заяви и председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
Нуждаем се от Великобритания като пълноправен член, който не стои закотвен на пристанището в Дувър, написа той в "Туитър".
Речта на премиера Камерън е по-скоро относно вътрешната политика, а не относно европейската реалност, по-скоро е за евроскептичните кръгове в консервативната партия, а не за партньорите на Обединеното кралство, коментира още той.
Великобритания може да определя облика на ЕС, работейки с партньорите си, допълни Шулц.
Трябва да се съсредоточим върху начините за връщане на растежа и заетостта в Европа вместо да губим времето си в разговори за промени на договорите, каза още германският социалдемократ.
Реформите, които бяха необходими за това ЕС да стане по-ефективен,
по-демократичен и прозрачен, претърпяха крах в частност заради позицията
на Великобритания, заяви още Шулц в интервю за радио "Дойчландфунк".
При преговори в Брюксел Великобритания често се противопоставя на европейските си партньори, има специални изисквания или настоява за нея да бъдат правени изключения.
Според него Камерън иска да сведе ЕС до равнището на вътрешен пазар.
Великобритания е по-силна като част от Европейския съюз, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Ройтерс.
Френският президент Франсоа Оланд изрази желанието си Великобритания да остане в ЕС, предаде АФП. "Президентът на Републиката очевидно иска Великобритания да остане в ЕС", посочи говорителката на Оланд Нажат Вало-Белкасем.
Италианският премиер Марио Монти заяви днес на Световния икономически форум (СИФ) в Давос, че вярва в положителния вот на британците, които, според него, ще останат в ЕС, ако бъде организиран референдум по този въпрос, предаде АФП.
"Вярвам, че ако има референдум, британските граждани ще решат да останат в ЕС и ще допринесат за изграждането на бъдещето си", заяви Монти пред група бизнесмени и политически личности, събрали се на тазгодишната традиционна среща на водещи политици и бизнесмени в швейцарския курорт.
Монти изрази съгласие с британския си колега Дейвид Камерън, че трябва да се формулира "истинският въпрос, а не да се задават маргинални въпроси" за начина, по който Великобритания би могла да остане извън някои политически общности.
"Ако зададете основния въпрос: бихте ли предпочели,
британски граждани, Великобритания да остане членка на ЕС или да
излезем от ЕС, не знам какво ще отговорят британските граждани,
но силно вярвам, че пълната цена и ползите от това решение ще
станат ясни и мисля, че това ще улесни решението в интерес на
всички европейци", заяви Монти, цитиран от АФП.
Германският външния министър Гидо Вестервеле също каза, че Берлин иска Великобритания да остане пълноправен член на ЕС, но Лондон не може да очаква да си избира само тези аспекти на членството, които му харесват.
Според Вестервеле Европа има нужда от повече, а не от по-малко интеграция.
"Европа не е "сбор от национални интереси", а "общност на съдби", добави той.
"Изправени пред предизвикателството на глобализацията, ние, като европейци, всички сме в една лодка. Не се нуждаем от по-малко, а от повече интеграция... Не всичко трябва да бъде решавано в и от Брюксел", каза още Вестервеле.
Обещанието на британския министър-председател Дейвид Камерън да промени ролята на Великобритания в Европейския съюз и да потърси одобрението на избирателите на референдум преди края на 2017 г. ще подкопае крехкото икономическо възстановяване на страната, заяви вицепремиерът Ник Клег, цитиран от Ройтерс.
"Години и години на несигурност заради проточено, зле дефинирано предоговаряне на нашето място в Европа не е в национален интерес, защото удря растежа и заетостта", каза Клег.
"Непреодолимият приоритет на британците е заетостта, растежът, силната икономика", заяви вицепремиерът, който е проевропейски настроен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!