Расте подкрепата за комунистическата партия в Чехия
Протест с Прага срещу усилващата се подкрепа за комунистическата партия в страната   
Източник: ЕПА/БГНЕС
80

Преди падането на комунизма Вацлав Слоуп е обучавал войниците, заловили хиляди хора, опитващи се да избягат през строго охраняваната граница на Чехословакия със Западна Германия.

Днес той е активист на Комунистическата партия на Чехия и Моравия (КПЧМ), която се издигна до втора политическа сила според проучванията на общественото мнение, оглавявайки гнева заради кризата и корупцията.

Но отказът на съперниците й да сключат какъвто и да било съюз с партия, която според тях е белязана от Студената война, заплашва да възпрепятства бъдещото съставяне на правителства, способни да управляват слабата икономика.

Когато комунизмът рухна през 1989 г., доминиращата някога партия отстъпваше бавно пред реформаторското крило, което се появи в други източноевропейски страни.

Макар че статуите на Ленин изчезнаха, депутатите от партията все още се поздравяват с "другарю" и поддържат твърдолинейни външнополитически възгледи, като например за излизане от НАТО.

Партията, въпреки упоритото й настояване, че се е реформирала, остава парий в чешката политика, но парий, който сега разполага с електорална подкрепа от 20%.

Издигането на Слоуп до член на съвета по образованието в северната Карловарска област предизвика протести на студенти и бивши дисиденти, които демонстрират силата на емоциите, но 63-годишният бивш граничен офицер отказва да се оттегли заради миналото си.

Изпълнявах дълга си, когато Европа беше разделена от Желязната завеса, и служих според тогавашните закони, каза той. "Няма от какво да се срамувам".

Слоуп не е единствен. Протести в Южночешката област вече принудиха двама съветници комунисти да подадат оставка - единият от тях също бивш граничар и информатор на тайната полиция.

"Комунистическата партия е антидемократична", каза Давид Питхарт, 47-годишен консултант по въпроси на околната среда, чийто баща Петер е виден дисидент и беше министър-председател на Чехия през 1990 г.

"Тази партия не знае как да управлява по друг начин", каза той по време на протестна акция в град Ческе Будейовице през декември.

Комунистите прескочиха управляващите консервативни партии и се наредиха на второ място в социологическите проучвания и ще бъдат перспективен партньор за водещата според сондажите опозиционна левоцентристка Чешка социалдемократическа партия след парламентарните избори през 2014 г.

Лидерът на социалдемократите Бохуслав Соботка вече говори открито за перспективите за съставяне на правителство на малцинството, подкрепено от комунистите.

Той иска да избегне повторение на 2010 г., когато неговата партия спечели най-много гласове, но не можа да намери партньор, който да му позволи да сформира правителство.

Всяко съвместно действие обаче би изисквало прекратяването на забраната от 1995 г. за сътрудничество с комунистите на правителствено равнище. Социалдемократите ще дебатират този спорен въпрос на национален конгрес на 15 и 16 март и може да се окаже, че много от делегатите все още се страхуват от какъвто и да било политически контакт.

Ако те откажат да работят с комунистите, страната най-вероятно ще се изправи пред нестабилна коалиция на леви и десни партии, което може да блокира политическите решения.

"Все още има комунистическа партия, която участва на избори и получава реална подкрепа. Не можем да се държим сякаш те не са демократични", каза 43-годишният Иржи Динстбир - заместник-председател на социалдемократическата партия, който е бил активен участник в антикомунистическото движение през 1989 г. и чийто баща някога е лежал в затвора с Вацлав Хавел за дисидентство.

Алианс на социалдемократи и комунисти може да отмени някои от здравните и пенсионни реформи, непопулярни за много от избирателите, осъществени от десноцентристкото правителство на министър-председателя Петер Нечас след идването му на власт през 2010 г. По-широки са последиците за политическата култура.

В дългосрочна перспектива смекчаването на табуто може да тласне чешката политика наляво, позволявайки политическа консолидация и слагайки край на годините на нестабилно управление, през които поредица кабинети с крехка властова база не успяваха да наложат пълния си дневен ред.

От името на десноцентристите Нечас нарече комунистическата партия "неподлежаща на реформиране". Завръщането на комунистите стана повод за самоанализ за мнозина чехи и извън партийните редици в тази централноевропейска страна с 10,5-милионно население.

Протести избухнаха, след като комунистите спечелиха места в областните съвети в по-голямата част от 13-те области на страната на регионалните избори през октомври, получавайки 20,4% от гласовете срещу 12,3% за Гражданските демократи на Нечас.

За сега протестите са предимно поради спрах от това какво биха могли да направят комунистите, тъй като те още не са анонсирали някаква кардинална промяна на политиката.

Седнал под портрета на Карл Маркс, заместник-председателят на комунистическата партия Иржи Долейш заяви, че партията се е извинила многократно за репресиите от времето на комунизма, но може да се наложи да направи още един жест, за да се съюзи със социалдемократите.

"Сега сме най-близо до коалиция от 23 години насам", каза той в своя кабинет в масивната невзрачна сграда на партийната централа на улица "Политзатворници", наречена в памет на жертвите на нацистката окупация през Втората световна война.

Становищата на комунистическата партия за международната политика са най-очебийната им разлика със социалдемократите. И двете партии печелят гласове с обещания да повишат социалните помощи, да запазят безплатното висше образование и да вдигнат данъците на големите корпорации.

Комунистите обаче остават общо взето незасегнати от грозните скандали, от които пострадаха традиционните партии.

"Те поддържат имиджа си на некорумпирана партия. Това им осигурява устойчива популярност", каза Рудолф Кучера, редактор на списанието за политически науки "Стршедни Европа".

Някои опоненти може да разсъждават, че като се даде повече власт на комунистите и те се върнат сред традиционните партии, може да понамали сегашната привлекателност на партията, която някога държеше властта с твърдата ръка на тайната полиция, а през 1968 г. и с подкрепата на съветските танкове.

За някои тези жестоки аспекти на комунистическото управление е отстъпила място на по-розовите спомени за една система, която въпреки тъмните си страни предлагаше сигурна заетост, евтини жилища и ниски цени на хранителните продукти.

Тези спомени се засилват, особено сред пенсионерите и работниците ("сините якички"), докато страната страда от най-продължителната рецесия в посткомунистическата си история, започнала от средата на 2011 г. заради съкращаването на бюджетните разходи.

От 1991 г. средната заплата е нараснала шест пъти, до 1300 долара на месец, но с пенсиия от 570 долара много от пенсионерите живеят в недоимък. Според проучване от януари на агенция СТЕМ едва 46% от чехите смятат, че днешната система е по-добра от комунизма - най-ниският дял за 21 години.

След почти четвърт век стигмата вече не е така силна, каза Долейш, икономист, който се е присъединил се към комунистическата партия през януари 1989 г. За Петер Брани, лидерът на комунистическата партия в Южночешката област и също бивш офицер от граничната охрана, нищо не се печели от очерняне на миналото.

Горко на страна, която иска да изтрие 41 години от историята си и се срамува от нея, каза той. Комунистическият лидер Войтех Филип, който влиза в партията през 1983 г., казва, че тя взима само най-доброто от миналото.

Нейното послание достига до по-широка публика. Михал Костка става член на 18-годишна възраст.

Миналата година, когато е на 23 години, е избран за най-младия комунистически областен представител и иска да се бори срещу растящата безработица и скъпите жилища.

Нашата партия може да предложи много на младите хора, казва той. Социалдемократите може да се окажат без друга възможност, освен да скъсат с табуто, когато решават дали да не поискат подкрепа от компартията след националните избори през 2014 г.

Социалдемократите ще трябва да се изправят пред този въпрос, каза политологът Иржи Пехе, "и смятам, че това ще е повратна точка за чешката политика".

По този въпрос Слоуп е съгласен. "Не става дума само за загуба на доверие и разочарование от сегашното правителство", каза Слоуп. "От 1990 г. насам комунистическата партия имаше достатъчно време, за да докаже, че се е отърсила от миналото си и сега е демократична".

Коментари 80
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

80 коментара
 
Попитали радио Ереван: - Как се става реалист? - Като се оженят песимист и оптимистка, се раждат реалистчета!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&quot;Обичам те от всичката си душа и сърце, ако ти и да си обречен на тежки страдания и неволи!&quot;</p>

Отбелязваме 190 години от рождението Любен Каравелов

България Преди 12 минути

"Обичам те, мое мило отечество!", пише в "Българи от старо време" Каравелов

<p>&quot;Ще обезмислим цялото дело&quot;: Адвокат по случая &quot;400 шева&quot;</p>

Случаят "400 шева": Делото за нападението срещу Дебора продължава

България Преди 19 минути

Съдът днес приема и назначените по делото технически експертизи

<p>Ще&nbsp;искат отново имунитета на Джейхан Ибрямов</p>

СГП ще поиска отново имунитета на Джейхан Ибрямов

България Преди 40 минути

Тази нощ Ибрямов излезе от ареста

В болница в Сливен използват AI за колоноскопии

В болница в Сливен използват AI за колоноскопии

Свят Преди 49 минути

Kолоноскопията е най-добрият начин за диагностициране на рак на дебелото черво

Украйна е принудена да се сблъска с бруталната реалност на Тръмп

Украйна е принудена да се сблъска с бруталната реалност на Тръмп

Свят Преди 52 минути

Какво ще се случи с войната на Русия в Украйна - анализ на Ник Патън Уолс за CNN

Иванка Тръмп: 7 факта, които напълно ще променят мнението ви за нея

Иванка Тръмп: 7 факта, които напълно ще променят мнението ви за нея

Любопитно Преди 55 минути

От дъщеря на американския президент до успешна бизнесдама и филантроп, животът ѝ е пълен със събития и противоречия

<p>НАТО се изправя пред &bdquo;неотложна криза&quot;</p>

Newsweek: Изборната победа на Доналд Тръмп изправя НАТО пред „неотложна криза"

Свят Преди 55 минути

Тръмп многократно е критикувал алианса и е обсъждал изтеглянето на Съединените щати от НАТО

"Мерцедес" изгоря в Благоевград (СНИМКИ/ВИДЕО)

"Мерцедес" изгоря в Благоевград (СНИМКИ/ВИДЕО)

България Преди 1 час

Според живущи в района това е вторият автомобил на собственика, унищожен от пожар

,

България приветства един от световните пица лидери – Papa Johns

Любопитно Преди 1 час

Papa Johns е тук, за да донесе световния опит в качеството и обслужването в България

<p>Макрон, Шолц и Туск се бунтуват срещу&nbsp;ситуацията в Грузия</p>

След изборите в Грузия: Макрон, Шолц и Туск изразиха загриженост за ситуацията в страната

Свят Преди 1 час

Те заявиха, че не може да подкрепят започването на разговори за грузинското членство в ЕС, ако страната не извърши реформи

<p>Имане Хелиф завежда дело след появилия се доклад, че е мъж</p>

Боксьорката Имане Хелиф завежда дело след появилия се медицински доклад, че е мъж

Свят Преди 1 час

В началото на седмицата излезе медицински доклад от юни миналата година, който потвърждава, че Хелиф е биологичен мъж

Тръмп

"В Овалния кабинет влиза един напълно неуправляем човек"

Свят Преди 1 час

Програмата за управление на Тръмп е фундаментален отказ от класическите републикански традиции в САЩ, смята политоложката Катрин Ешбрук

<p>Ужасният радиоактивен инцидент в&nbsp;Гояния</p>

Аварията в Гояния през 1987 г: Как един радиоактивен „метален скрап“ замърси града

Свят Преди 2 часа

Около пет дни по-късно хората започнали да проявяват първите си симптоми

<p>&quot;Не изключваме възможността да доставяме оръжие&nbsp;за Украйна&quot;</p>

Южна Корея: Не изключваме възможността да доставяме оръжие за Украйна

Свят Преди 2 часа

Това съобщи днес президентът Юн Сук-йол