Б ившият премиер на Косово Рамуш Харадинай беше задържан в Словения по заповед, издадена от Сърбия през 2006 г. във връзка с обвинения във военни престъпления. По-късно, след разпит пред съд, той е бил освободен.
Според сръбския в. „Данас“ Харадинай
трябвало да остане в Словения, за да се изясни дали все още е валидна заповедта за неговия арест, а паспортът му бил отнет.
Харадинай, който сега е депутат, се връщал от официално посещение в Германия. Словенските власти не му позволили да се качи на полет обратно към Косово, съобщи в изявление неговата партия „Алианс за бъдещето на Косово“ (АБК).
Самият Харадинай каза за агенция „Косова прес“, че не е арестуван, а само е бил задържан на летището до изясняване на процедурата във връзка със сръбската заповед от 2006 г. Той заяви, че е разочарован от словенските власти.
„На всички летища тази заповед е отменена, освен на летището в Любляна. По пътя минах през няколко летища и нямах проблеми. Но тези (словенците – б.ред.) са същите като онези (сърбите), техни братя“, каза Харадинай.
Словенската полиция потвърди, че на летището в Любляна е арестуван косовски гражданин, като добави, че съдия от съда в западния словенски град Кран ще определи бъдещите процедури във връзка с ареста, предаде Ройтерс.
Рамуш Харадинай, бивш командир в бунтовническата „Армия за освобождение на Косово“,
беше оправдан по обвинения във военни престъпления
след два продължителни процеса в Международния трибунал на ООН в Хага.
Сърбия обаче смята, че той е отговорен за престъпления срещу сръбски цивилни по време на войната от 1998-99 г., включително отвличания, мъчения и убийства.
Харадинай беше премиер на Косово през 2004 и 2005 г., когато бившата сръбска област бе под опеката на ООН, преди да обяви независимост от Сърбия през 2008 г. В момента е лидер на опозиционна партия и член на 120-местния косовски парламент. На миналогодишните избори АБК зае четвърто място с малко под 10% от гласовете.
Арестът на Харадинай последва задържането на босненския мюсюлманин Насер Орич в Швейцария миналата седмица, също по международна заповед за арест, издадена от Сърбия, припомня Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!