Ръ ънският вътрешен министър Раду Строе каза, че според него, а и според други
министри, присъствали на днешното заседание в Брюксел, някои държави неоснователно
свързват присъединяването на Румъния и България към Шенген с вътрешни
проблеми.
Участието в обсъжданията по въпроса за интеграцията на Румъния и България в Шенгенското пространство бе изключително широко, като своите позиции представиха най-малко 15-16 държави, което се случва рядко на Съвет по правосъдие и вътрешни работи.
Това заяви днес в Брюксел румънският министър на вътрешните работи след дискусиите, съобщава кореспондентът на агенция Аджерпрес.
Финландия и Холандия се позоваха на Механизма за сътрудничество и проверка,
но бяха съгласни до края на годината да бъде определен начинът за интеграция в пространството за свободно движение с двата известни етапа: първо с въздушните и
морските граници и след това със сухопътните, обясни румънският вътрешен министър.
Раду Строе после добави и Германия в списъка на страните, които правят връзка между присъединяването към Шенген и Механизма за сътрудничество и проверка.
По думите му на среща с германския му колега той ще направи серия предложения по
технически въпроси, включително изпращане на офицери в германската федерална криминална полиция.
Румънският вътрешен министър каза, че
останалите държави не са правили връзка между Шенген и Механизма, а точно обратното
- посочили са, че такава няма, "точно както казваме ние в Букурещ и както казват и българите".
"Искам да построим нещо с тази идея, да изгладим пътя към решение, което трябва да бъде взето през октомври, ноември или декември", заяви Раду Строе.
Румънският вътрешен министър благодари на колегата си от Словакия за подкрепата по време на дискусията. Словашкият вътрешен министър припомнил за проблемите, с които се е сблъскала неговата страна, когато се е присъединявала към Шенген през 2007 г.
Много страни, включително Румъния, обърнаха внимание, че
решенията на страните членки на ЕС по проблеми като Шенген не трябва да се влияят от избори, стачки, икономическо недоволство или Механизма за сътрудничество и проверка.
Същевременно в съобщение на финландското посолство в Букурещ, цитирано днес от агенция Аджерпрес, се посочва, че според Финландия въпросът за присъединяването на Румъния и България към Шенген трябва да бъде обсъден през втората половина
на тази година, когато всички страни членки бъдат готови да вземат решение.
Финландия насърчава Румъния да увеличи усилията за премахване на недостатъците, констатирани в последния доклад по Механизма за сътрудничество и проверка.
Финландското правителство признава, че Румъния е изпълнила техническите
критерии за присъединяване към Шенген, но при вземането на решение има предвид ситуацията в цялост и в това отношение докладите по Механизма са изключително важни, се посочва още в съобщението на финландското посолство в Букурещ.
Раду Строе се надява на решение за Шенген в края на годината
Решенията на страните членки на ЕС по проблеми като Шенген не трябва да се влияят от избори, стачки, икономическо недоволство или Механизма за сътрудничество и проверка, заяви румънският вътрешен министър
7 март 2013, 21:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!