Президентът на Русия Владимир Путин смята, че е нереално да се очаква неговата страна да се присъедини към Европейския съюз, предаде ИТАР-ТАСС.
Това не е реално - както по отношение на територията, така и заради структурата на икономиката, подчертал руският държавен глава на среща с членовете на Международния дискусионен клуб "Валдай".
Въпреки това, подчерта Путин, Русия и ЕС трябва да търсят пътища за сближаване и синхрон между руските усилия и усилията на европейските партньори.
Той изрази убедеността си, че технологичните възможности на ЕС Би трябвало да бъдат обединени с потенциала на Русия - високообразовано население, научни достижения, значителни човешки и минерални ресурси.
Като положителен пример той даде развитието на производството на автомобили от чуждестранни компании на територията на Русия, при което подборът и подготовката на местни кадри се извършва почти мигновено.
Като негативен пример за развитието на сътрудничеството между ЕС и Русия Путин посочи нежеланието на европейците да сътрудничат с неговата страна в сферата на спътниковата навигация.
"Нашата система "Глонас" вече се състои от 28 спътника, а "европейците са извели в космоса само пет сателита от системата "Галилей". Ако "Глонас" и "Галилей" се бяха обединили, те можеха да се превърнат в реална конкуренция на американската система за глобално спътниково позициониране (GPS)", подчерта Владимир Путин.
ЕС трябва да продължи да следва политиката си към разширяване въпреки скептицизма на някои държави, заяви еврокомисарят Щефан Фюле, цитиран от Франс прес, пред участниците в състоялата се във Варшава среща на страните от "Вишеград плюс" с кандидатките за ЕС от Западните Балкани.
Хърватия през юли догодина ще стане 28-ата страна членка на ЕС, след нея чакат реда си Сърбия и Черна гора.
Но сега обстановката в Източна Европа вече не е същата като преди осем години, когато разширяването се приемаше като начин да се преодолеят разделенията, предизвикани от Студената война, посочва АФП.
Ако страните кандидати са пристъпили към истински реформи ЕС от своя страна трябва да им даде гаранции, че те ще бъдат обхванати от процеса на разширяване, подчертал Фюле.
"Самите ние сме заинтересовани от стабилен консенсус по отношение на разширяването. Разширяването никога не е било проблем, а е било част от решението на съществуващите проблеми".Четирите страни членки на "Вишеградската четворка" - Полша, Унгария, Чешката република и Словякия - са сред най-активните привърженици на идеята за разширяване на ЕС, посочва АФП. В срещата участва и България, представена от външния министър Николай Младенов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!