П роведеното миналата седмица голямо военно учение слага началото на серия от подобни учения тази година, заяви руският президент Владимир Путин, цитиран от Асошиейтед прес.
Току-що завършилото учение обхвана огромен район от Арктика до Черно море. В него участваха 80 хил. войници, около 100 бойни кораба и над 220 самолета.
АП отбелязва, че сегашните учения се провеждат в условия на
остро напрежение между Русия и Запада заради Украйна.
Военният министър Сергей Шойгу рапортува на Путин вчера, че проведеното учение е имало за цел да провери готовността на новосъздадената военна групировка в района на Арктика, както и способността на въоръжените сили бързо да разгърнат войски на няколко театъра на оперативни действия.
Същевременно
САЩ започнаха военни учения в България и Румъния в рамките на операция „Атлантическа решимост“,
съобщи полк. Стивън Уорън от Пентагона. „Състав от 173-та въздушнодесантна бригада на армията на САЩ пристигна в град Галац, където започнаха съвместни военни учения с румънски военнослужещи.
В същото време в България се състояха учебни маневри с участието на две подразделения на командването на сухопътните сили на САЩ в Европа“, заяви Уорън.
Руската държавна информационна агенция ТАСС припомня, че миналата седмица въоръжените сили на САЩ и Полша проведоха съвместни военни учения с цел
отработване на прехвърлянето на системи за противоракетна отбрана „Пейтриът“.
Според полския министър на отбраната Томаш Шемоняк „в близките месеци двете страни възнамеряват да взаимодействат в сферата на отбраната не по-малко активно“.
Влизането на Финландия в НАТО би било логична стъпка в сферата на политиката на сигурност на страната, каза премиерът ѝ Александър Стуб, цитиран от ТАСС.
Той говори вчера на среща на „Обществото Паасикиви“ – обединение на външнополитически експерти.
„Смятам членството в НАТО за продължение на дългосрочната външна политика и политиката на сигурност, за част от западната интеграция на нашата страна, за следваща логична крачка“, отбеляза премиерът.
Според Стуб новото финландско правителство, което ще бъде сформирано след парламентарните избори през април,
трябва да проучи въпроса какво би донесло на страната влизането в западния отбранителен алианс.
Би било добре това изследване да се проведе съвместно със Швеция, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!