„Пълна амнистия“ за офшорни капитали, които се завръщат в Русия, обеща президентът на Руската федерация Владимир Путин в годишното си обръщение към парламента.
Според някои изчисления руските капитали в чужбина са около 100 млрд. долара.
Путин призова руснаците да запазят упование в собствените си сили, макар икономическата обстановка в страната да не изглежда особено добре.
Икономическите санкции на Запада и ниските цени на петрола се отразяват зле на икономиката,
а рублата стигна рекорден минимум, губейки 40% от стойността си спрямо долара през последната година. Очаква се догодина Русия да влезе в рецесия и се предполага, че инфлацията ще стигне 10%.
Ако капиталите се върнат в Русия, няма да има никакви въпроси от данъчните и правораздавателните органи, обеща Путин, който се ангажира и с 4-годишно замразяване на данъчните ставки.
Русия трябва да се върне към икономически растеж над световните равнища до 3-4 години,
обяви обаче Путин, цитиран от Ройтерс.
Той поиска от централната банка и правителството да приложат строги мерки срещу спекулациите на валутния пазар.
Друга цел, която Путин заложи в посланието си, е до 2018 г. инвестициите да бъдат изведени на равнище 25% от БВП на страната.
Държавният глава изтъкна, че санкциите и външните ограничения са
стимул за руската икономика, за по-ефективно и бързо постигане на поставените цели.
Той обаче отбеляза също, че санкциите са вредни за всички страни, включително и за инициаторите им, и постави като дългосрочен приоритет разумното заместване на вноса.
Той заяви и убедеността си, че санкциите не са само „нервна реакция на САЩ и съюзниците им“, предизвикана от поведението на Русия във връзка със събитията в Украйна и от „кримската пролет“, посочва ТАСС.
Убеден съм, че ако го нямаше всичко това, щяха да измислят някакъв друг повод, за да възпрат растящите възможности на Русия, да повлияят върху нея или още по-добре - да я използват в свой интерес, заяви той.
Този начин на действия не е от вчера, добави Путин, цитиран от Франс прес.
Крим е толкова свят за руснаците, колкото Храмовият хълм в Ерусалим за евреите,
каза руският президент. По думите му анексирането на Крим е било извършено при пълно съблюдаване на международното право и че Русия няма да се поддаде на натиска, който Западът ѝ оказва заради това.
Путин защити агресивната външна политика на Кремъл, като заяви, че тя е необходима за оцеляването на страната, предаде Асошиейтед прес.
Националната гордост и суверенитет са „необходимо условие за оцеляването“ на Русия, каза Путин. „Ако
за много европейски страни суверенитетът и националната гордост са забравени понятия и лукс,
то за Руската федерация истинският суверенитет е абсолютно необходимо условие за съществуването ѝ. Искам да подчертая: или ще сме суверенни, или ще се разтворим в света. И, разбира се, другите държави трябва също да проумеят това“, заяви Путин.
Над 4300 души са убити в Източна Украйна в конфликта, който според Запада и украинското правителство се подхранва с руски пари.
Путин отново изрази недоволството си от свалянето на украинския президент Виктор Янукович, но не коментира какви ще са следващите действия на Русия в Източна Украйна, отбелязва АП.
В днешното си послание Путин предупреди, че е
безсмислено да се говори на Русия от позиция на силата.
Русия няма да позволи да бъде разчленена по югославски сценарий, тъй както попречи и на Хитлер да го стори, подчерта той.
Според него всеки път се предприема политика за сдържане на Русия, щом страната стане прекалено силна.
Руският президент обвини Запада, че лицемерно прикрива държавен преврат в Украйна с приказки за човешки права.
Русия ще уважава Украйна като братска държава, която има право да избере сама своя път на развитие, обеща Путин. В същото време той отбеляза, че събитията са показали, че руската политика в тази страна е правилна.
Крим и Севастопол са неотменима част от Русия,
даде обаче да се разбере той.
Руският президент обяви, че страната му ще е отворена за света. Никога няма да поема по пътя на самоизолацията, това би било признак за слабост, изтъкна той.
Директно или иззад кулисите, САЩ винаги влияят върху отношенията на Русия със съседните ѝ страни, каза Путин.
Понякога човек дори не знае с кого е по-добре да разговаря – с правителствата на някои държави или директно с американските им покровители и спонсори, подчерта той.
Русия обаче в никакъв случай не се кани да замрази отношенията си с Европа и Америка.
Освен това „ще възстановяваме и разширяваме традиционните си връзки с южната част от американския континент, ще продължим сътрудничеството с Африка, със страните от Близкия изток“, изтъкна държавният глава.
Виждаме колко стремително върви напред вече десетилетие азиатско-тихоокеанският регион. Като тихоокеанска държава Русия всестранно ще използва този грамаден потенциал. Добре се знаят и лидерите, локомотивите на глобалното икономическо развитие. Сред тях имаме доста много искрени приятели и стратегически партньори, каза Путин.
Русия ще брани многообразието на света, ще брани истината, за да възпрепятства опитите да бъде изопачавана пред света, каза още той.
Путин обяви и
програма за намаляване на критичната зависимост на страната от чуждестранни технологии и промишлени стоки,
предаде ДПА. Руското правителство ще създаде специален координационен център, който ще увеличи националното технологично производство, съобщи Путин. Той уточни, че не става дума за план в краткосрочна перспектива.
Разумното заместване на вноса е наш дългосрочен приоритет, независимо от обстоятелствата, подчерта руският президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!