О тстраненият от поста председател на регионалното правителство в Каталуния Карлес Пучдемон представи днес новия си уебсайт, според който той е президент в изгнание. Той насочи последователите си в социалната мрежа „Туитър“ към уебсайта president.exili.eu, в който продължава да бъде наричан „президентът Пучдемон“.
Испанското централно правителство уволни отцепническото регионално правителство, след като каталунският парламент в Барселона гласува за провъзгласяване на независима република в петък.
ВИЖТЕ КАТАЛУНИЯ СЛЕД ОБЯВЯВАНЕТО НА НЕЗАВИСИМОСТТА
Пучдемон напусна в понеделник Барселона и отиде в Брюксел заедно с няколко членове на сваления кабинет. След като пристигна в столицата на ЕС, той обяви, че ще продължи да се бори за независимостта на Каталуния. В Испания му бяха повдигнати обвинения в организиране на бунт, антидържавна дейност и злоупотреба с държавни средства.
Пучдемон няма да се върне в Испания в четвъртък, за да му бъдат предявени обвиненията
Новината съобщи неговият белгийски адвокат Пол Бекерт. Той не изключи възможността Пучдемон да потърси политическо убежище в Белгия.
Каталуния с нов премиер и още промени след обявената независимост
Какво ще направи Испания оттук нататък
Бекерт уточнява, че засега Испания не е дала гаранции за сигурността на Пучдемон и съществуват опасения, че ако той се яви на призовката, ще бъде задържан. По неговите думи е рано да се приеме, че Испания би осигурила честен процес и това ще бъде сред причините, посочени във възможна молба за закрила.
Пучдемон пристигна в Брюксел ден след като
държавният секретар по убежището и миграцията на Белгия Тео Франкен предположи, че той може да потърси закрила от белгийските власти.
Франкен уточни, че решението за присъждането на такъв статут зависи от съда.
Sacked Catalan leader Carles Puigdemont to stay in Belgium for 'safety' https://t.co/ccEE75USxh pic.twitter.com/KYS4kVpyq5
— dwnews (@dwnews) November 1, 2017
Юристи отбелязаха, че в Белгия за последните 10 години няма случай на предоставяне на убежище на гражданин на ЕС. Правителството се разграничи официално от думите на Франкен, но председателят на водещата белгийска партия Нов фламандски алианс (НФА) Барт де Вевер заяви, че Пучдемон е приятел, който няма да бъде изоставен.
Започнa се: град в Каталуния обяви независимост
България, САЩ и НАТО с Испания срещу Каталуния
Каталунският сепаратизъм не е националистически
„Пучдемон е приятел и е винаги добре дошъл у дома. Няма да изоставим никой от приятелите си. Не обръщам гръб на приятелите, дори когато имат грижи. Поддържаме връзка с партии и движения в Каталуния и в Испания“, обобщава Де Вевер. „Опасявам се, че
испанският премиер Мариано Рахой играе много цинична игра, прибегна до насилие срещу собствените си сънародници,
постави ги в ъгъла умишлено“, коментира той.
Де Вевер е кмет на Антверпен и е възприеман като най-влиятелния политик в Белгия след крал Филип. Водената от него НФА е мандатоносител за съставянето на сегашното коалиционно правителство, а в програмата ѝ в дългосрочен план е преследването на целта Белгия да се превърне в конфедеративна република.
Пред медиите Де Вевер признава, че НФА е в контакт с отстраненото каталунско ръководство.
Carles Puigdemont becomes a natural stand-in for Brussels most famous statue. Cartoon by @raymacaricatura of Venezuela. #Puigdemont pic.twitter.com/ksMuOkClEu
— Global Cartoons (@globalcartoons) October 31, 2017
В петък каталунският парламент прие резолюция за провъзгласяване на независима република. Гласуването беше тайно. Минути след като Каталуния обяви независимост, испанският Сенат ограничи самоуправлението на Каталуния и одобри предложението на правителството в Мадрид да бъде задействан член 155 от конституцията, който досега не бе прилаган. Това означава, че се въвежда пряко управление на Каталуния и се отнемат правомощията на регионалните власти.Премиерът Мариано Рахой уволни каталунския премиер и членовете на правителството, разпусна парламента на областта и насрочи регионални избори на 21 декември избори.
Самият Пучдемон може да участва в новите избори. Ако бъде осъден обаче заради действията му, определяни като метеж, го грозят до 30 години затвор.
Сенатът взе решението за задействане на член 155 от конституцията с 214 гласа "за" при 47 "против" и един "въздържал се". В събота каталунският лидер Карлес Пучдемон заяви, че смята да продължи да върви по пътя на изграждане на самостоятелна държава и призова каталунците да оказват мирна съпротива на решението на централните испански власти.
Каталуния реши - 90% искат независима държава
700 000 по улиците в Каталуния, Стоичков с позиция
Над 90% от участниците в местния референдум гласуваха за независимост на Каталуния на 1 октомври, но самите участници бяха по-малко от половината от каталунските избиратели. Участваха 2,28 млн. 5,31 милиона каталунци с право на глас, като 90,18% от участниците в референдума гласуваха за независимост. Мадрид смята този референдум за незаконен и отказва да признае резултатите му.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!