Около 44% от европейците смятат, че еврото не е смекчило негативните ефекти от икономическата криза, а според 39 на сто то е изиграло ролята на щит, сочат резултатите на Евробарометър за ролята на единната европейска валута в условията на криза, предаде Франс прес.
Мненията на европейските граждани се различават значително в различните страни. Най-положително оценяват ролята на еврото в Словакия - 66% от анкетираните, във Финландия - 61 на сто и в Белгия - 54%.
Еврото може да се възприеме като щит срещу кризата, защото ограничава въздействието на колебанията на валутните курсове, отбелязва АФП.
Във Великобритания, която не е в еврозоната, само 27% от участниците в анкетата са на мнение, че еврото е помогнало за смекчаване на кризата.
Запитани дали е необходимо да се ускори приемането на еврото заради кризата, гражданите на осем източноевропейски страни извън еврозоната - България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Унгария и Чехия - са разделени с 29% положителни и 29% отрицателни отговори.
Най-силна подкрепа за ускорено приемане на еврото има в Унгария - 47% и в Румъния - 35% от анкетираните.
Проучването е извършено от Евробарометър по поръчка на Европейския парламент от средата на януари до средата на февруари с участието на 27 218 граждани от 27-те страни в Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!