В исококвалифицирани чуждестранни работници, дошли от Европейския съюз, са допринесли с 20 млрд. лири (25,6 млрд. евро) за британската хазна през последните 10 години.
Имигрантите са платили много повече като данъци, отколкото са се възползвали от социалните придобивки във Великобритания,
сочи ново изследване, оповестено от медиите на Острова.
Анализ на лондонския „Юнивърсити колидж“ сочи, че планираните от премиера Дейвид Камерън нови ограничителни мерки ще струват скъпо на британската икономика, защото ще отблъснат висококвалифицирани млади европейци, желаещи временно да се преместят на Острова.
Изследването констатира, че имигрантите, пристигнали от ЕС след 2000 г., включително от новите страни членки,
са допринесли към хазната с над 20 млрд. лири в периода 2001-2011 г.,
пише в. „Индипендънт“
Мигриращи работници от 15-те страни членки на ЕС са платили с данъците си 64% повече от средствата, получени от тях като социални помощи и добавки. Новопристигналите от страните от Централна и Източна Европа пък са внесли с 12% повече, отколкото са получили.
С 43% по-малка, отколкото сред британските граждани, е била вероятността имигрантите, пристигнали след 2000 г., да получават социални помощи или данъчни облекчения. 7% по-малка е била е вероятността те да живеят в общински жилища за социално слаби.
Проучването разкрива, че
Великобритания привлича високообразовани имигранти с множество умения и в това се справя по-добре дори от Германия,
посочва в. „Гардиън“.
Според данните над 60% от идващите във Великобритания имигранти са с висше образование Ако се имат предвид само имигрантите от Източна Европа, от тях 25% са с висше образование, което е по-високо от нивото на образованост сред самите британци – 24% от тях са висшисти.
Центърът за изследвания и анализи към лондонския университет констатира също, че мигриращите от ЕС работници с образованието си донасят в страната „човешки капитал“, за постигането на който ще са нужни 6,8 млрд. лири (8,7 млрд. евро), изчислени като разходи за образование.
Според директора на центъра Кристиан Дастмън, който е и съавтор на проучването, имиграцията в Обединеното кралство след 2000 г. е донесла значителна нетна фискална полза, защото имигрантите са заработили за страната повече, отколкото са получили като помощи и са изпратили като трансфери в родните си страни.
„Това се отнася както за имигранти от Централна и Източна Европа, така и за жители на други страни от ЕС“, отбеляза той.
По думите на шефа на Националния институт за икономически и социални изследвания Джонатан Портес тези данни потвърждават още веднъж, че увеличението на броя на имигрантите към Великобритания през последното десетилетие, както от Европа, така и от страни извън нея, е
от полза за британските граждани.
„Всички министри и политици трябва да погледнат реалните факти, преди да настояват за ограничаване на свободното движение на работници“, подчертава той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!