Европейският съюз (ЕС) приведе днес в действие плановете си да промени своя основополагащ договор и да създаде постоянна система за предотвратяване на финансови кризи, предаде Ройтерс.
На срещата си в Брюксел лидерите на ЕС подкрепиха призивите на Германия и Франция да бъдат въведени ограничени промени в Лисабонския договор през декември и одобриха налагането на по-строги санкции на страните членки, които не обуздават дълговете си.
Държавните и правителствените ръководители от евросъюза приеха също така декларация, в която е залегнал ангажимент за създаване на постоянен механизъм за избягване на дългови кризи в ЕС. Той трябва да замени приетата по спешност мрежа за задлъжнели членки на еврозоната в размер на 440 млрд. евро, след като срокът й на действие изтече в средата на 2013 г.
Париж и Берлин успяха да преодолеят ожесточената съпротива срещу всякакви промени в договора. Това обаче стана след като много от останалите страни членки изключиха изобщо възможността за широкообхватна редакция на договора, която би означавала тя да бъде подложена - и евентуално отхвърлена - на национални референдуми, отбелязва Ройтерс.
"Смятам, че е важно да сътворим ясна култура на стабилност в Европа. Това е наложително за постигане на добра съгласуваност в ЕС. Европа ни прави по-силни, но тази Европа се нуждае от правила," заяви пред журналисти германският канцлер Ангела Меркел.
"Вече можем да кажем със сигурност, че еврото ще бъде засилено, на първо място чрез укрепването на бюджетните правила в Пакта за стабилност и растеж, както и чрез възможните санкции, които ще бъдат налагани полуавтоматично," добави тя.
Финансовите пазари не реагираха незабавно на споразуменията, постигнати на срещата на Европейския съвет. Високопоставени източници в ЕС, цитирани от Ройтерс, обаче заявиха, че по време на срещата президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише е изразил отново опасенията си, че бюджетните правила не са достатъчно строги и че проточването на преговорите за постоянен предпазен механизъм може да изнерви пазарите във все още дълбоката икономическа криза.
Постигнатото споразумение е крачка напред за Германия, макар европейските лидери да отхвърлиха предложението на Берлин да се наказват страните нарушителки, предаде Ройтерс, като се позова на водещ германски парламентарист.
Гюнтер Крихбаум, председател на парламентарната Комисия по европейските въпроси, каза, че постигнатото споразумение в Брюксел е напредък в предпазването на Европа от нова финансови криза.
"Това е голяма стъпка напред, защото сега имаме кризисен механизъм, така че в бъдеще няма да се налага да се справяме с проблеми като гръцката криза с мерки, приемани ад хок", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!