Проклятието на Путин
1,5 млн протестираха в Барселона срещу решение испанския Конституционен съд, отказал да признае каталонците за отделна нация (10 юли 2010)   
Източник: ЕПА/БГНЕС
4
Ка ато в Европа кипеше дискусия за плановете да се признае независимостта на Косово, от Русия идваха зловещи предупреждения: който преразглежда границите, отваря кутията на Пандора - после само стой и гледай как се множат нови държави.

Владимир Путин дори припомни публично на европейците собствените им болезнени точки -

Фландрия, Страната на баските, Каталония...

Навремето това не прозвуча твърде убедително. Едва ли например някой от фламандските сепаратисти, нежелаещи да споделят охолството си с Валония, би тръгнал да се сравнява с въоръжените бойци, които искаха суверенитет за една мизерстваща покрайнина на бивша Югославия.

Днес, три години по-късно - от 1 юли, председател на Европа е Белгия, управлявана от временно правителство. Опитите за формиране на пълноценно правителство след изборите през юни засега остават безуспешни.

Това винаги е трудна задача в държава с две общности, а сега перспективите изобщо не са ясни, тъй като във Фландрия спечели победа партията "Нов фламандски алианс", която официално настоява за разделяне на държавата.

Наистина партийният лидер Барт де Вевер бързо смекчи своята риторика - заяви, че процесът трябва да е продължителен и да върви постепенно, но без да се откаже от поставената цел.

Началото на юли бе ознаменувано и от друго забележително събитие. В Барселона се състоя най-голямата демонстрация след франкизма - близо милион и половина участници. Повод бе едно решение на Конституционния съд в Испания, отказал да признае каталонците за отделна нация, както е записано в конституцията на Каталония, приета с референдума от 2006 г.

На 28 юли каталонският парламент смята да разгледа закон за забрана на коридата в провинцията. Този акт, обясняван със загриженост за правата на животните, се чете обаче главно в политически контекст - като начин местните хора да се противопоставят на другите испанци.

Дали не се сбъдва "проклятието на Путин"?

Различните прояви на национално самосъзнание, надигнало се отново в Европа, надали имат нещо общо със събитията около Косово. Към края на първото десетилетие от 21-и век обаче виждаме събрани във фокус няколко процеса, ориентирани в една и съща посока.

Първо ще посочим, естествено, че табуто върху преразглеждането на границите в Европа, наложено след Втората световна война, фактически падна. Неизбежно беше да се формира нова атмосфера. Разпадането на съюзна Югославия и на СССР би могло да се сметне за стихийни бедствия, а Чехословакия се раздели по взаимно съгласие, но Косово, Абхазия и Южна Осетия демонстрираха разграничение от друг тип - в противоречие с формалните норми на международното право.

И най-важното, разцепването там бе следствие от провала на усилията споровете да бъдат решени в духа на днешното време - въз основа на съвместно съществуване на нациите в многоетническа държава.

Още в средата на 90-те Европа твърдо бранеше тъкмо този подход - на трите общности в Босна бе забранено дори да си помислят за развод. Сега обаче традиционният принцип "кръв и земя" успя да вземе надмощие. Не бива да изключваме, че в крайна сметка той ще надделее и в останалите конфликтни точки от постсъветското пространство - в Молдова (Приднестровието) и в Азербайджан (Карабах).

Второ, известна роля играе и дискусията за преосмисляне на историята - нейни инициатори станаха държави, които се смятат за жертви и на нацисткия, и на съветския режим. Тук не се поставя въпросът за границите, а за възможността да бъдат приравнени престъпленията на двете тоталитарни държави, което обаче може да има по-широки последици.

Цялата европейска система от втората половина на 20-и век се гради върху

резултатите от Втората световна война

в онзи вид, в който са формулирани от държавите победителки в Ялта и в Потсдам. Тогавашните сделки, колкото и да са цинични, затвърждават статуквото, включително що се отнася до граничния въпрос.

Щом се преразглеждат идеологическите съставки от тези договорености, защо да остават непипнати други - териториалните компоненти? Неслучайно президентът на Румъния например официално отказва да признае границата с Молдова и сочи като аргумент престъпния характер на пакта Молотов-Рибентроп.

Трето, още не е формирана общоевропейска идентичност, която постепенно да преодолее националните черти в съзнанието на хората от Стария свят, но същевременно глобализацията нахлува в живота на всекиго и на всички, опитвайки се да заличи етническите и културните отлики.

В тази непривична среда човек инстинктивно търси някаква опора и в повечето случаи прави опити да защити своята етническа самоидентификация. Те изглеждат различно - някъде се възраждат сепаратистки стремежи, лишени сякаш от смисъл в днешна единна Европа без реални граници, другаде се стига до отхвърляне на чуждите елементи, както стана на изборите в Холандия неотдавна. Антимюсюлманската "Партия на свободата" постигна небивал успех и получи шансове да влезе в правителството на една от най-либералните европейски държави.

Накрая - четвърто, икономическата криза изостри проблема с "печеловниците" и "готованците". На общоевропейско равнище това засилва напрежението между дарителите - на първо място Германия, и други държави, които чакат те да развържат кесиите и да подкрепят общия проект.

Същото става обаче и на вътрешнодържавно ниво. Делът на Фландрия в белгийската икономика например е над 60%, а Каталония осигурява четвърт от БВП на Испания. Срещу парите си по-заможните провинции настояват исканията им да бъдат посрещани със специално внимание, включително в сферата на правата и пълномощията.

Границите в Европа са доста нестабилно понятие. Те непрекъснато са се измествали от самото създаване на националните държави през 17-и век. А всеки период на фундаментални промени в европейското устройство е означавал преразглеждане из основи на териториалния въпрос. Няма причини да смятаме, че 21-ото столетие ще бъде изключение.
Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 5 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 8 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 9 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 10 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 11 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 11 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 12 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 12 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 12 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 12 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 13 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 13 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 14 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 14 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"