Гръцкото правителство одобри нова програма за финансова дисциплина, третата поред за последните месеци, която цели да намали огромния дефицит и да осигури европейска финансова подкрепа, съобщиха правителствени източници, цитирани от Ройтерс.
"Мерките, които ще донесат 4,8 млрд. евро, са приети - заяви източник, участвал в заседанието на кабинета. - Половината ще бъдат от намаляване на разходите, а другите 50% - от увеличаване на данъчното облагане".
Предвижда се още увеличаване на данък добавена стойност с 2 процентни пункта до 21%, вдигане на акцизите върху алкохола, цигарите, горивата и луксозните стоки и намаляване на надбавките към заплатите в публичния сектор с 30%, посочи цитираният източник.
Новите мерки предвиждат също замразяване на пенсиите в държавния сектор тази година.
Приветствам от мое име и от
името на Европейската комисия (ЕК) обявения от Гърция нов план,
каза председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.
Предлаганите мерки за намаляване на държавните разходи, както и за увеличаване на приходите в бюджета, са стратегически сигнал, който ще вдъхне доверие на партньорите на Гърция, добави той.
Според Барозу мерките са "необходима стъпка, която ще е от полза както за гръцкия народ, така и за стабилността на еврозоната".
Той потвърди готовността на европейските партньори да "бъдат солидарни" с Гърция, но не уточни под каква форма, предаде АФП.
Трябва да докажем солидарността си в рамките на ЕС по отношение на страните като Гърция, които са изпаднали в затруднение, посочи Барозу.
На въпрос какви средства ще бъдат използвани в помощ на Гърция или на друга страна от еврозоната, която се сблъсква със сериозни бюджетни проблеми, Барозу отговори, че "конкретните инструменти ще бъдат представени, когато му дойде времето".
Председателят на еврогрупата, обединяваща финансовите министри на страните, използващи еврото - Жан-Клод Юнкер, също приветства решението на гръцкото правителство.
Юнкер потвърди, че
страната
може да разчита на финансовата помощ на партньорите й,
ако такава стане необходима.
"Президентът на Еврогрупата приветства редицата мерки за допълнителни икономии, обявени от гръцкото правителство", се посочва в комюнике, цитирано от АФП. Юнкер определя планираните действия на Атина като "смели решения".
"Това потвърждава ангажимента на гръцкото правителство да вземе всички необходими мерки, за да постигне целите", които си определи за намалява на дефицита през тази година, допълва Юнкер в комюникето.
Той потвърждава обещанието, дадено от страните от еврозоната на 11 февруари, да окажат помощ на Гърция, ако се наложи да й съдействат при справянето с нейните финансови затруднения.
Германия приветства обявените
от Гърция нови рестриктивни мерки, но
Атина трябва да направи всичко възможно,
за да приложи тези мерки на практика,
заяви говорител на германското правителство.
Той посочи също, че по време
на срещата си с гръцкия премиер Георгиос Папандреу в петък канцлерът Ангела
Меркел
няма да предложи помощ на Гърция.
Гърция може да поиска помощ от Международния валутен фонд (МВФ), ако Европейският съюз не й помогне финансово, пък заяви днес гръцкият премиер Георгиос Папандреу, цитиран от агенция АНА-МПА и АФП.
Преди ден в драматична реч пред управляващата партия ПАСОК премиерът той сравни финансовата криза в страната с война и заяви, че се налага да вземе сурови и може би несправедливи мерки.
Цяла Европа ще бъде
заплашена, ако Гърция не успее да вземе смели решения
за намаляване на дълга си от 300 млрд. евро, по-голям от годишния брутен вътрешен продукт на страната, заяви той.
Около 500 пенсионери
протестираха в центъра на Атина и организираха шествие до министерството на
финансите в
първия протест срещу новите мерки.
Държавните служители също планират демонстрация.
Гръцките профсъюзи предупредиха, че отменяне на
14-ата заплата е равносилно на "обявяване на война".
Синдикатът на държавните служители обяви третата си общонационална стачка за 16 март, а данъчните служители ще спрат работа за 48 часа на 8 март. Шофьорите на такси също провеждат двудневна стачка от вчера.
В петък Папандреу ще пътува до Берлин, за да се срещне с германския канцлер Ангела Меркел, която поиска допълнителни финансови мерки от Гърция преди да се помисли за евентуална европейска финансова помощ.
Папандреу трябва да се срещне в неделя и с френския президент Никола Саркози в Париж, а на 9 март във Вашингтон - с американския президент Барак Обама. Очаква се разговорите да бъдат фокусирани върху финансовата криза, която разклати доверието в еврото, посочва АП.
Според европейски правителствени източници Германия и Франция планират чрез държавни финансови институции да купят директно гръцки облигации на стойност милиарди евро или да предложат гаранции на търговски банки, които ги купя.
Гръцкият държавен дълг достигна 300 млрд. евро, а Атина пое ангажимент тази година да сведе до 8,7% бюджетния си дефицит, който през 2009 г. достигна 12,7% от БВП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!