Ч етиримата основни кандидати да оглавят Европейската комисия участваха вчера в първия по рода си телевизионен дебат, в момент когато Европейският съюз се опитва да покаже общественото си значение пред все по-враждебно настроените избиратели, коментира Ройтерс.
Изборите за Европейски парламент предстоят след по-малко от месец.
В 90-минутния дебат, който се състоя в Мастрихтския университет в Холандия и бе излъчен по телевизия „Евронюз“, кандидатите
показаха ясни политически различия, като фокусът бе върху икономиката на континента, който все още се възстановява от кризата.
„Аз участвам в кампания за Европа, която създава заетост и растеж, без да харчи пари, които нямаме“, заяви бившият премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер, предложението на Европейската народна партия за председател на Европейската комисия.
„Нямам проект за строги икономии. Аз съм за стабилни публични финанси, защото няма растеж без стабилни публични финанси“, посочи 59-годишният Юнкер, който председателстваше срещите на министрите на финансите от еврозоната по време на кризата.
Кандидатът на Партията на европейските социалисти – 58-годишният настоящ председател на Европейския парламент Мартин Шулц, който е непоколебим критик на политиката на строги икономии, заяви, че трябва да се изразходват повече средства за подпомагане на младите хора да си намерят работа – послание, което резонира сред публиката в Мастрихтския университет в Холандия, отбелязва Ройтерс.
Вследствие на големите бюджетни съкращения, каза той, „цяло поколение в ЕС плаща с шансовете си за живот за криза, която причиниха други, безотговорни хора. Искам да променя Европа в друга посока“.
Представителят на либералите Ги Верхофстат каза, че е за по-голяма европейска интеграция.
Кандидатът на Зелените Ска (Франциска) Келер заяви, че иска Европейски съюз, който да го е грижа за хората, а не само за единния пазар, предаде Асошиейтед прес.
Освен икономически въпроси в дебата бяха засегнати и теми като
миграцията и външната политика на ЕС,
предаде ДПА. Шулц, Верхофстат и Келер се обявиха за политика на ЕС за обуздаване на нелегалната миграция.
„Аз не съм за отварянето на шлюзовете, защото не можем да приемем на наша територия цялата мъка на света“, заяви от своя страна Юнкер. Същевременно според него предизвикателството за Европа в областта на имиграцията изисква по-голяма солидарност сред държавите членки на ЕС.
По отношение на Украйна всички кандидати се съгласиха, че страната е далеч от това да стане член на ЕС,
но бяха по-малко единни за най-добрия начин да се отговори на Русия.
Шулц каза, че Европа трябва да се съсредоточи върху общите си интереси с Русия, докато Келер подчерта нуждата от диалог.
„Ескалирането на ситуацията не помага“, заяви тя, обявявайки се против „реториката от Студената война“.
Верхофстат обаче призова за по-строги санкции срещу Русия и „автократичния ѝ лидер“, добавяйки, че това не е само в интерес на Европа.
„И руснаците заслужават демократична система“, посочи той.
Юнкер заяви, че ЕС трябва да ускори споразумението за по-близки отношения с Молдова, отбелязвайки също, че Европа трябва да намали зависимостта си от руски енергийни източници.
Келер от своя страна каза, че това е могло да бъде постигнато преди доста време чрез политиката на зелените за приоритизиране на възобновяемата енергия за сметка на изкопаемите горива.
Според първоначални социологически проучвания от снощи Верхофстат е спечелил дебата, следван от Келер и след това Шулц, а Юнкер остава на последно място, информира сайтът „Европа избира“ (EuropeDecides.eu).
Следващият телевизионен дебат е насрочен за 15 май, допълва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!