Президентът на Полша Лех Качински подписа Договора от Лисабон.
Така завърши процесът на ратифицирането му от страната.
Качински положи подписа си под ратификационните документи днес на церемония, на която присъстваха премиерът на Швеция (ротационният председател на ЕС) Фредрик Рейнфелд, председателят на ЕК Жозе Барозу и председателят на Европейския парламент Йежи Бузек.
Договорът бе одобрен от парламента на Полша миналата година, но подписът на президента бе необходим за ратификацията му.
Качински дълго време отлагаше подписването, оправдавайки се с отрицателната позиция на Ирландия. Той обеща да постави своя подпис под документа само след като ирландците го одобрят на референдум, което те вече направиха миналата седмица.
За да влезе в сила, договорът трябва да бъде ратифициран от всички 27 страни членки на съюза. Чешкият президент Вацлав Клаус още не го е подписал и Чехия остана единствената членка на ЕС, която още не е ратифицирала договора за реформи на съюза.
Клаус заяви, че не иска неговата страна да се съобразява с клаузата за основните права от Лисабонския договор, за да не се допусне реституция на имотите на Судетските немци, конфискувани след Втората световна война, предаде АФП.
Убеден съм, че Чешката република трябва да преговаря тази клауза да не се отнася за нея, гласи изявление за печата на Вацлав Клаус.
По този начин ние ще получим гаранция, че Лисабонският договор няма да доведе до отменяне на декретите на Бенеш.
Въпросните декрети, подписани в периода 1945-46 г. от тогавашния президент Едвард Бенеш, послужиха като юридическо основание за конфискуването на имотите и експулсирането на 3 млн. судетски немци от Чехословакия заради обвинение в колаборационизъм с нацисткия режим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!