М еркел даде зелена светлина за Македония. В писмо, адресирано до Бундестага, германското правителство препоръча започване на преговори за членство на Македония в ЕС на срещата на Съвета на високо равнище през следващата седмица. Вижте във видеото приемането на договора с Гърция за името Република Северна Македония направил преговорите възможни.
„Разрешението ще бъде истински положителен сигнал за македонското правителство, което фокусирано следва реформаторския курс, въпреки политическия натиск отвътре и отвън“, пише в писмото на водения от канцлера Ангела Меркел кабинет.
Президентът на Македония: няма да подпиша договора за промяната на името
Разбраха се: името е Република Северна Македония
Хиляди македонци поискаха предсрочни избори с протест
В частта за условията, които Македония трябва да изпълни, преди да започнат преговорите, се посочват: ясно видими стъпки за възстановяване на независимостта на съдебната система; по-нататъшни усилия за реформиране на публичната администрация, например в частта на кадровата политика; даване на приоритет на борбата срещу организираната престъпност и корупцията.
Германското правителство в препоръките прави ясно разграничение между Македония и Албания.
По-рано днес парламентът на Холандия също подкрепи започването на преговори за членство в ЕС с правителството на Зоран Заев в Скопие.
Същевременно холандските законодатели гласува против стартиране на процедура за присъединяване на Албания. Според тях страната не е изпълнила препоръките, дадени от Брюксел, като намаляването на корупцията и престъпността.
„Албания не е изпълнила петте приоритета, които бяха заложени в доклада по напредъка, няма данни за законови реформи, борба против корупцията и престъпността. Основавайки се на това, ние не можем да започнем процес по преговори. Холандското правителство не трябва да гласува за започване на преговорите”, гласи позицията на парламента.
Европейската комисия пък заяви днес, че в тазгодишните доклади за Македония и Албания се препоръчва да се започнат преговори за членство с тях.
„Решението оттук нататък е в ръцете на Съвета на ЕС”, съобщи говорителят на Европейската комисия.
Във вторник Съветът на ЕС се очаква да обсъди въпроса на сесия в Люксембург. След това външните министри на страните-членки ще решат дали да се започнат преговорите.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пък заяви, че на срещата на върха на Алианса през юли се очаква Македония да бъде поканена за преговори за членство в организацията.
В понеделник гръцкото правителство ще изпрати официални писма до Европейския съюз и НАТО, в които ще се казва, че страната няма нищо против европейската и евроатлантическата интеграция на Република Македония.
Писмата ще бъдат подписани от външния министър Никос Кодзияс.
Това съобщи самият дипломат №1 на Атина. Кодзияс каза, че е получил официално писмо от Скопие, в което го информират за ратификацията на Договора за разрешаване на спора за името от страна на македонския парламент.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!