Страните от еврозоната "родиха с форцепс" план срещу дълговата криза в еврозоната на снощната извънредна среща на върха в Брюксел, предаде Франс прес. Ето някои от основните точки от плана:
Помощ за Гърция
Банките и частните инвестиционни фондове, притежаващи гръцки дългови книжа, се съгласиха доброволно да се откажат от 50% от стойността им до 2020 г.
По-конкретно от януари 2012 г. те ще обменят своите гръцки държавни облигации с други, чиято стойност ще бъде намалена наполовина. Това означава отписване на 100 млрд. евро от гръцкия дълг, който в момента възлиза на 350 млрд. евро.
Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) ще отпусне на тези частни инвеститори 30 млрд. евро гаранции по новите облигации.
Планът за помощ от 109 милиарда евро (от ЕС и Международния валутен фонд) за Гърция, приет на 21 юли, е заменен с друг план на стойност 100 млрд. евро до 2014 г., предвиждащ строго наблюдение от страна на кредиторите на прилагането на необходимите реформи в страната.
Атина ще трябва да се сдобие с 15 млрд. евро чрез приватизации, за да намали дълга си.
Рекапитализиране на банките
Твърдият собствен капитал на банките (капиталова адекватност или капитал от първи стълб) ще трябва да достигне 9% към 30 юни 2012 г.
За целта банките трябва да се обърнат с приоритет към частни източници на капитал. Докато тази цел бъде постигната, банките ще трябва да бъдат подложени на някои ограничения по отношение раздаването на дивиденти и плащането на премии.
Европейският банков регулатор (ЕВА) оцени вчера на 106 млрд. евро необходимостта от рекапитализиране, засягаща 70 банкови институции. Най-засегнати ще бъдат гръцките банки (30 млрд. евро) следвани от испанските (26,16 млрд. ) и италианските (14,77 млрд. евро).
Укрепване на Европейския спасителен фонд
ЕФФС, който в момента има кредитен капацитет от 440 млрд. евро, ще получи "ударна сила" от около 1 трилион евро.
За целта ще бъдат използвани два взаимно допълващи се механизми: гарантиране на част от евентуалните загуби на частните инвеститори, когато купуват държавни облигации на първичния пазар и създаване на един или няколко специални фондове, предназначени да привличат външни частни или публични инвеститори като страните с нововъзникваща пазарна икономика.
В текста се споменава без повече подробности "още по-тясно сътрудничество с МВФ".
Укрепване на бюджетната дисциплина
Златното правило за балансиран бюджет ще стане повсеместно. Сред мерките, предвидени за укрепване на общата бюджетна дисциплина на валутния съюз е включено "приемане от всяка от страните членки на правила за балансиран бюджет, транспониращи Пакта за стабилност и растеж в законодателството, за предпочитане на конституционно или друго подобно ниво до края на 2012 г".
Укрепване на икономическото управление на еврозоната
Срещите на върха на еврозоната ще се провеждат два пъти в годината. Те ще бъдат председателствани, поне на първо време от президента на ЕС, белгиеца Херман ван Ромпой. Предвижда се промяна на Договора за ЕС.
Роля на ЕЦБ
Има вероятност правителствата от еврзоната да продължат да разчитат на спасителната роля на ЕЦБ в подкрепа на уязвими страни като Италия и Испания. Бъдещият й председател, италианецът Марио Драги, обеща да продължи в тази посока, ако е необходимо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!