Християндемократическият съюз (ХДС), оглавяван от канцлера Ангела Меркел, е подготвил резолюция, предвиждаща възможността отделни страни да излязат от еврозоната, съобщи агенция Блумбърг.
Резолюцията ще бъде огласена на годишния конгрес на управляващата партия в Германия, който започва в неделя.
В документа е записано, че сегашните членки на еврозоната, които не искат или не са в състояние да изпълняват нейните финансови и икономически изисквания,
могат да я напуснат, запазвайки членството си в ЕС
Убеден съм, че тази резолюция ще бъде приета от конгреса, заяви влиятелният депутат от ХДС Норберт Бартел, цитиран от Блумбърг.
Тези страни, които искат по своя воля да напуснат еврозоната, не бива да бъдат задържани, допълва Бартел пред Блумбърг.
Информацията на Блумбърг идва в момент, когато бизнессредите в Лондон научиха, че Берлин и Париж подготвят радикални реформи в еврозоната, предвиждащи да се създаде федерално ядро и единна икономическа и данъчна политика.
При това страните от сегашната еврозона, които не искат да се откажат от поредния дял от националния си суверенитет, ще могат, според този план, да напуснат еврозоната, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Източници на Ройтерс от Европейския съюз потвърждават, че германски и френски представители вече са обсъждали подобна стъпка.
Германският канцлер Ангела Меркел каза, че проблемите на Европа сега са толкова "неприятни", че е необходимо бързо да бъдат извършени дълбоки структурни реформи и добави, че останалият свят няма да чака Европа.
Това значи повече Европа, а не по-малко Европа, каза Меркел на конференция в Берлин.
Тя призова за промени в договорите на ЕС, след като френският президент
Никола Саркози защити идеята си за Европа на две скорости,
в която страните от еврозоната да ускорят и задълбочат интеграцията си, а разширяващата се група извън еврозоната да остане с не толкова тесни връзки.
Според Ройтерс това е сигнал, че някои членове на зоната може да се наложи да я напуснат.
Според концепцията за промяна в Еврозоната трябва да бъде създадено "федерално ядро" в ЕС с единна икономическа и данъчна политика. Предвижда се намаляване на броя на 17-те страни-членки на еврозоната, без да се уточнява колко точно ще бъде той след промяната, както не се посочват срокове и критерии, по които ще стане това.
В концепцията се говори за "конвергенция" на националните икономики във "федералното ядро" и уеднаквена данъчна система.
Целта е да бъдат избегнати бъдещи финансово-икономически сътресения при криза в една от страните, какъвто е случаят в моментна с Гърция и вероятно с Италия, ако дълговата криза се задълбочи и на Апенините.
Идеята бе за пръв път лансирана от френския президент Никола Саркози на срещата на лидерите на ЕС на 21 юли, посветена именно на мерките за стабилизирането на Гърция.
През октомври въпросът бе повдигнат и на брюкселската среща на лидерите на ЕС.
Същевременно обаче председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че в бъдеще
"еврото трябва да бъде обща валута за всички страни от ЕС"
Общата валута евро е "сърцето на ЕС", каза Барозу в Берлин. В реч пред фондация "Конрад Аденауер" той подчерта, че "Европа или трябва да се промени, или я чака упадък".
ЕС трябва да се дефинира чрез принадлежността към еврото или стремежът към него, смята той.
Барозу обаче подчерта, че развитието на ЕС - и по-конкретно на страните от еврозоната, не може да следва скоростта на най-бавните и най-неизпълнителните членки на ЕС.
Според него "трябва да има предпазна бариера за онези, които не искат да участват в развитието". Барозу обаче направи разграничение между това да не участваш и това да пречиш на другите да се движат напред.
Председателят на Европейската комисия каза още, че трябва да се укрепят институциите на ЕС и сътрудничеството между страните членки, за да се преодолее дълговата криза, предаде Асошиейтед прес.
ЕС трябва да укрепне, посочи Барозу, но предупреди, че не бива да се стига до разцепление между 17-те страни от еврозоната, от една страна, и останалите десет страни, от друга.
Председателят на ЕК призова Германия, най-голямата европейска икономика, да "покаже лидерство в партньорството" в момент, когато Европа чертае пътя за изход от кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!