Петролът не стигна за двата Судана
Източник: ЕПА/БГНЕС
3

Судан и Южен Судан застанаха на ръба на истинска война.

Обединени в обща държава до миналия юли, те не могат да си поделят твърде богатите петролни находища в региона.

Независимо от призивите на ООН южните и северните суданци решават своя спор със сила - армиите им водят кръвопролитни битки със стотици убити от двете страни.

Парламентът на Судан провъзгласи Юга за вражеска държава и настоя всички сили да бъдат насочени за сваляне на правителството й.

Конфликтът вече се отрази върху световния пазар на петрол, а може да предизвика и разцепление сред постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН - Южен Судан е смятан за съюзник на САЩ, а Русия и Китай поддържат тесни отношения с Хартум.

Армиите на двата Судана водят сражения в околностите на град Хеглиг, където има големи находища на петрол. Районът осигурява близо 55% от целия нефтодобив в Северен Судан.

Съседите южняци обаче не признават суверенитета на Хартум над тази територия. Войските им минаха границата и с учудваща бързина превзеха спорната зона.

Смята се, че армията на Севера е по-добре екипирана. Тя обаче е разсредоточена в различни "размирни провинции": войските на президента Омар Башир водят бойни действия срещу въоръжени групировки както в Дарфур, обширна област по границата с Чад, така и в два щата, граничещи с Южен Судан - Сини Нил и Южен Кордофан.

Някои бунтовнически отряди издигат сепаратистки лозунги, някои - не, но всички те по един или друг начин са свързани с южната столица Джуба и съгласуват с нея своите действия.

Тъй че Хартум е принуден да се сражава на няколко фронта; точно това му попречи навреме да мобилизира достатъчни сили за защита на Хеглиг.

От 1956 до 2011 г. Южен и Северен Судан бяха обединени в обща държава

Територията обаче бе ясно разделена: на север живееха араби мюсюлмани, на юг - негроидни племена, изповядващи християнството или традиционни африкански религии.

Избухналата гражданска война взе 2 милиона жертви. Тя приключи през 2005 г. и както бе предвидено в мирния договор, след шест години - през януари 2011 г., последва референдум за независимост на Южен Судан.

Почти 99% от участниците гласуваха за отцепване на региона. След половин година, на 9 юли, бе провъзгласена

нова държава - Южен Судан. Тя получи и земите с основните петролни находища

(преди разпадането на страната Судан добиваше дневно 500 хиляди барела петрол, 75 на сто от които в южните райони). Всички налични тръбопроводи отиват на север, към Порт Судан. Хартум и Джуба не успяха да се споразумеят за цената на транзита.

В крайна сметка Югът спря износа на горива и двете държави изгубиха милиарди долари потенциален доход. Този "търговски спор" стана и един от поводите за сегашния военен конфликт.

Бившият полеви командир Салва Киир - днес президент на Южен Судан, заема твърда позиция. Когато генералният секретар на ООН Бан Ки-мун му се обади по телефона с молба да спре настъплението към Хеглиг, получи дързък отговор: "Не съм ваш подчинен, за да изпълнявам ваши заповеди".

Според експерти Киир се държи така, защото е убеден в непоколебимата подкрепа на САЩ, подпомагали южняците в борбата им срещу "диктаторския режим в Хартум". Тъкмо американците са смятани за главни архитекти на южносуданската независимост.

Упорито се говори, че в новата държава след време ще бъде разположена военна база на САЩ - най-голямата в Африка. И при все че Вашингтон и Лондон осъдиха превземането на Хеглиг от войските на Южен Судан, властите в Джуба са сигурни, че Западът няма да упражни сериозен натиск върху тях.

Американски компании лобират за строежа на петролопровод, който да свърже находищата в Южен Судан с кенийското пристанище Ламу на брега на Индийския океан. Съответното споразумение бе подписано през декември. Осъществяването на проекта ще направи Джуба независима от Хартум в превоза на петролни продукти.

Някои експерти са на мнение, че преди да започне военната кампания, Салва Киир е получил негласно одобрение от САЩ. Вашингтон дълго време смяташе суданския президент Омар Башир за спонсор на международния тероризъм.

И макар че напоследък двустранните отношения се позатоплиха, САЩ явно не смятат за приятелски режима в Хартум. През 2009 г. Международният съд в Хага издаде заповед за арест на Башир по обвинения във военни престъпления и геноцид в Дарфур - според хуманитарни организации междуетническите сблъсъци там са отнели живота на стотици хиляди души.

САЩ едва ли ще възразят твърде силно, ако действията на южносуданската армия дестабилизират режима на Омар Башир, а последиците може да са точно такива. Особено ако Джуба осъществи заплахите си и започне настъпление в друг богат на петрол, също оспорван регион - Абией, разположен на 100 километра западно от Хеглиг.

Както смятат събеседници на "Комерсант" в Хартум, дори ако Хеглиг бъде освободен (засега няма подобни изгледи - южняците отбиха първата атака на Севера срещу града), за възстановяване на петролните доставки от района ще потрябват поне три месеца.

Судан обаче бездруго среща сериозни икономически трудности - в столицата вече не достига бензин, стоките поскъпват. Всичко това засилва позициите на противниците на президента - политическата опозиция в Хартум и въоръжените групировки в "проблемните" щати.

Изострянето на кризата в Судан крие риска да продължи разпадането на тази страна, най-голямата в Африка преди отцепването на Юга.

Което няма да е в интерес на Пекин и Москва, традиционно поддържали тесни връзки с Хартум (подкрепени с договори за много милиарди в случая с Китай). Ако войната между двата Судана продължи, това може да предизвика конфликт сред постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН.

Руската федерация и Китай ще настояват САЩ да упражнят влияние върху съюзниците си в Джуба. От своя страна Западът е недоволен, че Хартум използва в битките авиация - бомбардирани бяха не само петролни предприятия в Южен Судан, но и лагер на миротворците от ООН.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Катастрофа ограничи движението по „Струма“

Катастрофа ограничи движението по „Струма“

България Преди 9 минути

Шофьорите се призовават да се движат с повишено внимание и съобразена с условията скорост

Тръмп прие шефа на НАТО

Тръмп прие шефа на НАТО

Свят Преди 29 минути

Срещата се проведе в Палм Бийч

Роберта Мецола

Председателят на Европейския парламент призова Германия да изпрати ракети „Таурус“ на Украйна

Свят Преди 2 часа

Мецола, която е от Малта, членува в Европейската народна партия

,

Израелската авиация нанесе нови удари по Бейрут, четирима души загинаха

Свят Преди 3 часа

Израелските самолети продължават да кръжат в небето над града и да прелитат на ниска височина

,

Жена откри изгубен свят на 280 млн. години по време на поход в италианските Алпи

Любопитно Преди 3 часа

Повече за откритието може да прочетете в следващите редове

а

Тръмп номинира още едно лице от телевизия "Фокс нюз", този път за главен здравен инспектор на САЩ

Свят Преди 3 часа

Така той отново предпочете телевизионер за част от бъдещия си управленски екип

<p>Голям православен празник, кой има имен ден&nbsp;&nbsp;</p>

Православната църква почита паметта на Св. Александър Невски

Любопитно Преди 3 часа

Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" отбелязва днес своя храмов празник

<p>Жълт код: студ и вятър през уикенда</p>

Студен и ветровит уикенд, отново е обявен жълт код за вятър

България Преди 3 часа

Вижте за кои области е предупреждението

Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си

Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си

Технологии Преди 4 часа

И съответно значително съкращаваме живота им

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 12 часа

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 13 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

България Преди 13 часа

Има паднали дървени конструкции и ламарини

Развръзка в детска градина "Теменужка"

Развръзка в детска градина "Теменужка"

България Преди 13 часа

Учителка е отстранена, директорът напуска

Докладваха на Путин: Ракетата може да удари в Европа

Докладваха на Путин: Ракетата може да удари в Европа

Свят Преди 14 часа

Путин разпореди масово производство на ракети „Орешник“