Д а, шведите ядат много кюфтета и се обзавеждат с мебели на ИКЕА. Много от тях карат волво и слушат АББА. Но има и клишета за Швеция, които просто са погрешни. Следват пет от най-популярните митове за северната страна, обобщени от АП по повод визитата на президента на САЩ Барак Обама.
Мит първи: всички шведи са руси
Все още има много светлокоси хора по улиците на Стокхолм, но имиграцията от Близкия изток, Африка, Латинска Америка и Азия бързо променя състава на нацията. Около 1,5 млн. от близо 10-милионното население на Швеция са били родени в друга страна. Мнозина други имат чуждестранни родители, като например най-известният шведски спортист - тъмнокосата футболна звезда Златан Ибрахимович, който е син на хърватка и босненец. Самият премиер Фредрик Рейнфелд има имигрантски корени - прапрадядо му е бил афроамерикански цирков артист.
Мит втори: шведите са социалисти и плащат най-високите данъци в света
Швеция отдавна не изглежда като раздутата социална държава, която беше през 70-те и 80-те години. След смазващата банкова криза преди 20 години, Швеция взе мерки да направи икономиката си по-конкурентоспособна, като намали данъците и дерегулира енергетиката, транспорта, комуникациите и други сектори. След като пое властта през 2006 г., десноцентристкото правителство на Рейнфелд ускори отдалечаването от социализма, като приватизира държавни предприятия, включително производителя на водка "Абсолют", намали изплащаните социални помощи и данъците върху печалбата и премахна данъка върху богатството. Швеция все още има относително щедра социална система и данъците все още са приблизително половината от икономиката, но данъците в съседна Дания са дори по-високи.
Мит трети: Швеция има най-високия процент на самоубийства в света
Това никога не е било вярно, макар че Швеция заемаше висока позиция в проучванията на самоубийствата преди 50 години. Според експертите, част от причините е, че по това време много други страни, включително СССР не са водели достатъчно точно тази статистика. Днес средният процент на самоубийствата в Швеция е около средния за Европа. Противно на всеобщите вярвания, самоубийствата са повече през летните месеци, отколкото през студените мрачни зими.
Мит четвърти: Швеция е неутрална страна
Като не се присъединяваше към военни съюзи, Швеция успя да избегне въвличането си и в двете световни войни на ХХ век. Но неутралитетът й никога не е бил абсолютен. Шведите си затвориха очите, когато войските на Хитлер в окупираната от нацистите Норвегия използваха шведски железници за превози. През Студената война, шведите официално не заемаха страна, но разчитаха на НАТО за помощ в случай на нападение от страна на СССР. От присъединяването си към Европейския съюз през 1995 г., Швеция дори не може да претендира за неутралитет, тъй като страните членки са задължени да си помагат в случай на въоръжена агресия. Макар че Швеция все още не се е присъединила към НАТО, нейната армия вече тренира редовно със съюзническите сили, а шведски изтребители взеха участие в кампанията на НАТО в Либия през 2011 г.
Мит пети: шведската греховност
За някои Швеция е синоним на необуздана сексуалност. Тази репутация произтича отчасти от шведските филми със сексуално съдържание, които привлякоха международно внимание през 60-те години. Свободното отношение на шведите към секса и голотата обаче не означава, че са по-склонни към безразборни сексуални контакти, отколкото другите европейци или американците. Шведските възгледи за сексуалността са силно повлияни от еманципацията на жените и равенството между половете. Представянето на жените като сексуални обекти се приема с неодобрение. Това е отразено в смесените чувства на шведите за порнографията, която мнозина смятат за унизителна за жените. Следствие на същото е и необичайния закон за проституцията в страната, който забранява купуването на сексуални услуги, но не и предлагането им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!