Ео опейският парламент прие днес резолюция, с която поиска Франция и други държави от ЕС да прекратят незабавно експулсирането на роми - мярка, която предизвика остри спорове през последните седмици, съобщи Франс прес.
Резолюцията, внесена от социалисти, либерали, зелени и комунисти, бе приета с 337 гласа, а 245 депутати гласуваха против.
ЕП изразява силна тревога от мерките за изгонването на етнически роми и чергари, предприети срещу тях от френските власти, както и от властите в други европейски страни.
В документа се настоява незабавно да се прекратят тези действия, определяни като расистки, ксенофобски и нарушаващи правото на свободно движение на хора в Европа.
Отправят се критики към неотдавнашната среща за имиграцията и свободното движение, организирана в Париж от френското правителство.
В резолюцията се подчертава, че тези въпроси са от компетенцията на ЕС.
"Този подход е съпътстван от вълна на заклеймяване на ромите и очерняне на циганите в политическото говорене...
Правото на всички граждани на ЕС и на членовете на техните семейства да се движат и пребивават свободно в целия ЕС е стълб на гражданството в съюза, както е дефинирано в договорите", се казва в текста.
ЕП изразява опасения и от "езика", използван в политическото говорене
за ромския проблем, което според евродепутатите дава зелена светлина на крайнодясна реторика с подстрекателско и явно дискриминационно звучене.
Евродепутатите отхвърлят всички изказвания, които свързват директно малцинствата и имигрантите с престъпността и създават принизителни стереотипи.
Друг проект за резолюция, внесен от дясната Европейска народна партия -
най-голямата група в ЕП, и от евроскептичните Европейски консерватори и
реформатори, в който не се осъжда френската политика срещу ромите, бе
отхвърлен от парламента.
Френският министър на имиграцията Ерик Бесон обаче заяви,
че "не може и дума да става" Франция да
прекрати връщанията на роми - независимо дали става дума за румънски, български или други граждани. От август насам в България и Румъния са върнати около 1000 души.
ЕП излезе извън своите прерогативи и ние съвсем очевидно не искаме да се подчиним на един политически диктат, добави той, като подчерта, че Франция стриктно прилага правото на общността и строго спазва френския републикански закон.
Резолюцията на ЕП няма задължаващ характер
Бесон подчертава още в съобщение, че Франция не е предприела никаква специфична мярка срещу "ромите", тъй като не ги разглежда като такива, а като граждани на страната, откъдето идват.
Министърът изтъкна, че Франция не осъществява колективно експулсиране и дава предимство на доброволни връщания с отпускане на помощ.
По думите му Париж няма в никакъв случай план да въведе задължителна система за снемане на биометречни отпечатъци за която и да е общност, а прилаганата система на картотекиране цели единствено да се избегне последователно отпускане на няколко помощи за завръщане.
Дясноцентристкото правителство на президента Никола Саркози е мишена на остри критики, откакто започна системно връщане по родните страни на роми, които живеят в нелегални лагери, доброволно - с изплащане на 300 евро на човек, или със заповед за експулсиране на онези, които заплашват обществения ред.
Париж изтъква, че премахването на лагерите и връщането на циганите по домовете им протича съобразно с френските и европейските закони.
Тази седмица Италия също възобнови разрушаването на незаконни ромски лагери край Рим и Милано, а преди две години експулсира десетки цигани при мащабна операция.
Франция и Румъния ще действат съвместно пред ЕС в
подкрепа на социалната интеграция на ромите и за издействане на
средства, посочиха френски и румънски министри в обща декларация
днес в Букурещ, съобщи АФП.
Френският министър на интеграцията Ерик Бесон и
държавният секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш бяха
днес на еднодневно посещение в страната.
Румънският външен министър Теодор Баконски
уточни на съвместна пресконференция с френските си колеги, че
двете страни са се договорили за "план за действие".
Букурещ ще разработи нов план за интеграция на ромите в
рамките на националната си стратегия за това малцинство, която
вече е в сила.
Ние сме готови да им помогнем в тази стъпка, а след това ще отидем да защитим заедно този план в
Брюксел, посочи
Льолуш.
"След размяна на не особено приятни изявления през
последните седмици между Букурещ и Париж, тонът очевидно се
успокои днес.
Вярвам, че е време да се сложи край на безплодните
полемики", заяви Баконски.
Той предпочете да не коментира приетата днес резолюция
на Европейския парламент, която иска от Франция да прекрати
експулсирането на роми.
Франция и Румъния се разбраха по план за ромите
Европейският парламент прие днес резолюция, с която поиска Франция и други държави от ЕС да прекратят незабавно мярката, предизвикала остри спорове през последните седмици
9 септември 2010, 20:33
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!