Ф ранция потвърди негативното си отношение към влизането на Румъния и България в Шенгенската зона при настоящите условия на контрол по външните граници на тези две страни, съобщава радио Франс ентер, като цитира френския министър на външните работи Лоран Фабиюс.
В разгара на полемиката за трудностите за интегриране на ромите във Франция френският министър на външните работи обаче разграничи ситуацията на ромите и въпроса за членство на двете балкански страни в зоната за свободно движение.
Решението за евентуално влизане на Румъния и България в групата на 26-те шенгенски страни (22 от ЕС , както и Швейцария, Лихтенщайн, Норвегия и Исландия) трябва да бъде произнесено до края на 2013 г., посочи Фабиюс.
Според него влизането в Шенген на тези две страни, за които ограниченията на пазара на труда ще паднат на 1 януари 2014 г., ще означава, че мигрантите, идващи от външни на ЕС страни, ще могат да проникват свободно в блока, преминавайки през Румъния и България.
"Там има проблем, защото
трябва да бъдем сигурни, че България и Румъния имат средствата да извършват проверки",
обясни Фабиюс. "За момента ми се струва, че условията не са изпълнени", добави той.
За Лоран Фабиюс решение преди края на годината по приемането на двете страни в Шенген изглежда много трудно при настоящите условия. Това мнение се споделя от голяма част от страните от Шенгенското пространство, отбелязва Франс ентер.
"Ако няма промяна в условията, ние не сме благосклонно настроени", добави дипломат номер едно на Франция. Той обаче се постара да остане встрани от полемиката, породена в управляващото мнозинство и в правителството от политиката на разтурване на нелегалните ромски лагери, водена от министъра на вътрешните работи Манюел Валс и от неотдавнашните му изявления за трудностите за интегриране на ромите.
Но Фабиюс призна, че ромските лагери във Франция пораждат огромни трудности. Като пример за подобна трудност той посочи ромските деца, които крадат.
Помолен да коментира изявленията на представители на френското правителство от последните дни по повод приемането на България и на Румъния в Шенген българският министър на външните работи
Кристиан Вигенин заяви, че му е много трудно да разбере логиката на тези изказвания.
Разполагаме с по-добро обезпечение на контрола по границите от държави, които вече са в Шенген, каза той.
По неговите думи това, че България е извън Шенген, не бива да бъде приемано като поставяне на държавата във втора категория.
Министърът изрази съгласие, че приемането на България в зоната без гранични проверки би облекчило туризма. Ще продължим да поддържаме нашата готовност и когато решат, че са готови да ни приемат, ще влезем. Все още смятам, че присъединяването с въздушните граници е възможно, заяви Вигенин.
По негово мнение отказът на някои държави от ЕС да подкрепят София и Букурещ в този път се дължи по-скоро на вътрешнополитически причини. Там няма какво да направим, но това е тяхно суверенно решение, посочи министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!