Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви по време на парламентарен дебат, че "не е вързан за поста си", предаде Ройтерс.
Същевременно правителствени източници посочиха, че Папандреу се е договорил с министрите си да напусне поста и да предаде властта на бъдещо коалиционно правителство, ако те му помогнат да спечели вота на доверие утре.
"Беше му казано, че трябва да напусне мирно, за да спаси партията си",
заяви за Ройтерс източник, пожелал анонимност. "Той се съгласи да се оттегли. Беше много цивилизовано, нямаше остроти", добави той.
Днес в парламента ще се състои вот на доверие към правителството на Папандреу.
Оцеляването на кабинета му е под въпрос след недоволството, което предизвика сред управляващата партия предложението му да бъде подложена на референдум европейската спасителна програма за Гърция. По-късно източници, близки до премиера, заявиха, че той се е отказал от плана за референдум.
Опозиционният лидер Андонис Самарас призова днес Папандреу да подаде оставка и поиска предсрочни избори в срок до шест седмици.
Премиерът обаче пренебрегна призивите да се оттегли и предложи на опозицията разговори за разрешаване на политическата криза.
Той заяви, че преговорите трябва да започнат незабавно
"Моята позиция е, че преговорите с опозицията за формиране на по-широка схема трябва да започнат незабавно. Нека го направим възможно най-бързо, но внимателно и без рискове", заяви Папандреу.
Гърция "трябва да се придържа към мерките за европейска помощ", одобрени в края на октомври, заявиха в съвместно комюнике председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и президентът на ЕС Херман ван Ромпой.
Двамата европейски лидери подчертават в същото време, че искат "Гърция да остане в еврозоната", отбелязва АФП, позовавайки се на съвместното комюнике на Барозу и Ромпой.
"Еврозоната продължава да е готова да помогне на Гърция, но
Гърция трябва да се придържа към всички мерки, одобрени на 27 и 28 октомври,
особено към прилагането на програмата, разработена от Европейския съюз и Международния валутен фонд", твърдят в комюникето Барозу и Ван Ромпой.
В комюникето се посочва също, че "предвид на трудната вътрешно политическа и социална обстановка, политическото и националното единство на Гърция е изключително важно, за да може да бъде дадена надежда за по-добро бъдеще на гръцкия народ".
В интервю за радио "Европа 1" Барозу отново призова гърците към "национално единство".
"Нашето послание, като Европейска комисия, като институция, която трябва да защитава общите европейски интереси, нашето приятелско послание към Гърция е следното: "Молим ви, постигнете съгласие по основното, вие сте страна, която много обичаме, която искаме да задържим до нас. Но затова не друг, а вие, гърците, трябва да постигнете съгласие по основното. Сега не е момента за разделение, а за национално и политическо единство", заяви Барозу.
Ново социологическо проучване показва обаче, че
мнозинството от германците искат Гърция да напусне 17-членната еврозона,
ако Атина не приеме условията на втория спасителен пакет, предаде Асошиейтед прес.
Проучване на германската медия А Ер Де, публикувано вчера, показва, че 82% от анкетираните 1002 души са заявили, че Гърция трябва да напусне еврозоната, ако отхвърли спасителния пакет.
Около 82% смятат, че най-лошото в европейската дългова криза тепърва предстои, а 84% са на мнение, че Германия ще трябва да плаща още за спасяването на Гърция.
Настроенията в Германия - най-голямата икономика в Европа - рязко се влошиха тази седмица, след като Гърция обяви, че ще проведе референдум по спасителния план, договорен на срещата на върха на ЕС миналата седмица. Правителството се отказа от плана за референдум вчера.
Проучването е с допустима грешка от плюс/минус 3,1 процента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!