П олицейският началник на Кьолн беше уволнен след критики за несправяне с насилствените сблъсъци и действия в западногерманския град в новогодишната нощ, предаде Ройтерс.
60-годишният Волфганг Алберс трябваше да напусне поста, за да бъде "върнато общественото доверие",
заяви вътрешният министър на провинция Северен Рейн-Вестфалия – Ралф Йегер, цитиран от ДПА. Той изтъкна, че Алберс е проявил разбиране по въпроса.
Според полицейски съобщения група от около 1000 мъже от чуждестранен произход са заплашвали, ограбвали и упражнявали сексуален тормоз над жени в центъра на града през новогодишната нощ.
Алберс стана обект на остри критики, след като се изясни, че броят на полицаите в града е крайно недостатъчен и те са зле подготвени за борба с масови престъпления.
Картината на тези масови издевателства се очерта със закъснение, след като на 1 януари полицията излезе със съобщение, че новогодишните празненства в града са преминали "спокойно". Реалната картина започна да се изяснява едва на следващия ден, което доведе до обвинения в потулване на истината.
Според местния вестник "Кьолнер анцайгер", който цитира неназовани полицейски синдикални източници, полицейските началници съзнателно са премълчали информацията за идентичността на заподозрените нападатели, за да не разпалват ксенофобски настроения в Германия.
Интернет изданието на списание "Шпигел" съобщи днес, че
органите на реда вече са получили около 200 жалби за правонарушения,
извършени в центъра на Кьолн в новогодишната нощ. Повечето са от жени, оплакващи се за сексуални похождения срещу тях.
Сайтът отбелязва, че полицията е успяла да намери много откраднати в същата нощ мобилни телефони в Кьолн. По данни на "Шпигел" те са открити в приюти за бежанци или в непосредствена близост до тях.
Германското вътрешно министерство, цитирано от Ройтерс и Франс прес, съобщи, че са идентифицирани 31 заподозрени за сексуалното насилие срещу жени през новогодишната нощ в Кьолн.
29 от тях са чужденци, включително 18 кандидати за убежище в Германия,
съобщи говорителят на ведомството Тобиас Плате.
Голямата част от документираните през въпросната нощ 32 престъпления са свързани с кражби и нанесени телесни повреди. Три са за сексуално насилие.
Същевременно германската телевизия „Вестдойчер функ“ съобщи, че
полицията е задържала двама мъже, заподозрени във връзка с нападенията над жени в Кьолн.
У тях са намерени мобилни телефони с видеокадри, заснети непосредствено по време на събитията в Кьолн, на които са запечатани нападения срещу жени. Съобщава се, че става дума за мъже с миграционно минало.
Полицията засега не е потвърдила тези данни.
В момента се води следствие срещу 21 заподозрени за новогодишните сексуални посегателства на площада пред гарата и прочутата кьолнска катедрала. В полицията в града са постъпили над 120 оплаквания от потърпевши, в които освен за опипвания има и по-сериозни обвинения за оскърбления, грабежи и изнасилвания.
Полицията в Хамбург разследва 70 такива писмени оплаквания. Там в разследванията се е включила и прокуратурата.
Германският канцлер Ангела Меркел настоява за провеждане на всеобхватно разследване
на събитията в Кьолн и за наказване на престъпниците, каза на брифинг за журналисти в Берлин правителственият заместник-говорител Георг Щрайтер, цитиран от ТАСС.
"За канцлера е важно да излезе наяве цялата истина за тези събития, нищо да не се потулва, нито да се разкрасява", каза той. Преди да се правят изводи обаче трябва да се изчакат резултатите от разследването. Иначе ще бъде нанесена вреда на Германия като правова държава и на бежанци, които нямат никаква вина, "които търсят закрила у нас", подчерта говорителят.
"В случая става дума, на първо място, не за бежанци, а за престъпници",
подчерта той.
А вицеканцлерът и министър на икономиката Зигмар Габриел каза в интервю за в. "Билд", публикувано днес, че събитията в Кьолн налагат разглеждане на всички възможности за експулсиране в родината им на всички кандидати за убежище, извършили правонарушения.
"Ще кажа така: не трябва да има толерантност спрямо престъпници и сексуални нападения. Ние сме в дълг пред гражданите на Германия и огромната част от порядъчни бежанци", отбеляза той. Според него
процедурите по експулсиране трябва да протичат възможно най-бързо и ефикасно.
Ако някоя държава, например в Африка, откаже да приеме обратно "осъдени или получили отказ за приемане търсачи на убежище" в Германия, то властите на съответната страна трябва да бъдат поставени пред избор: "Или вие поемате отговорност за своите граждани, или ние съкращаваме помощта за вас", посочи Габриел.
"Защо германските данъкоплатци трябва да плащат за чуждестранни престъпници", попита риторично вицеканцлерът. Той изрази мнение, че перспективата да се окажат зад решетки в собствената си родина ще подейства на потенциалните правонарушители много по-силно, отколкото заплахата да лежат в германски затвор.
Вътрешният министър Томас де Мезиер каза в интервю за в. "Райнише пост", че
събитията в Кьолн налагат засилване на мерките за сигурност
и увеличаване на броя на видеокамерите за външно наблюдение в местата за събиране на много хора, както и въвеждането на строги наказания.
"От само себе си се разбира, че чужденци, извършили сериозни правонарушения в Германия, трябва да бъдат експулсирани от страната, подчерта министърът. В момента проучваме необходимостта от сериозни промени в законодателството", подчерта министърът.
Преди дни властите в Кьолн обещаха нападателите от новогодишната нощ да бъдат строго преследвани:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!