Ж ивотът на хиляди хора е бил изложен на риск, когато бившият агент на руския КГБ Александър Литвиненко е получил смъртоносна доза радиоактивен полоний в Лондон.
Това бе съобщено на започналото във вторник (27 януари) публично разследване на смъртта му.
Смята се, че бившият руски шпионин, превърнал се в британски информатор, е бил отровен с чай, заразен с редкия радиоактивен изотоп полоний-210, на среща с двама руски емисари – Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун, в лондонския хотел „Милениум“ през ноември 2006 г., припомня ДПА. Литвиненко почина в лондонска болница 22 дни след срещата. От смъртното легло бившият руски разузнавач, който стана критик на Владимир Путин и получи британско гражданство, обвини за покушението руския президент. Той заяви, че е станал жертва на убийство в стила на Студената война.
В първия ден от разследването пред съда бе съобщено, че по времето на смъртта на Литвиненко
следи от полоний са били открити на редица места в Лондон.
„Много хиляди хора, включително британци и посетители от чужбина в града по това време, може да са били изложени на риск от радиоактивно заразяване“, каза следователят Робин Там. И добави, че Литвиненко е бил отровен не веднъж, а два пъти с радиоактивно вещество и доказателства за това ще бъдат изнесени по време на публичното разследване, допълва АП.
Свидетел ще разкаже и как Ковтун го е попитал дали познава лондонски готвач, който може да постави много скъпа отрова в храната на Литвиненко, заяви Робин Там.
„Въпросите, които смъртта на г-н Литвиненко повдига, са от най-голяма степен на сериозност и предизвикаха интерес и безпокойство в цял свят“, коментира съдия Робърт Оуен, който е натоварен с разследването. Той определи убийството като
„миниатюрна ядрена атака по улиците на Лондон“
и „поръчано от държава убийство чрез радиоактивно отравяне“.
Полемиката около случая влоши британско-руските отношения до най-ниската им точка след Студената война. С последвалото постепенно подобряване на двустранните връзки, Великобритания се отказа от публично разследване на убийството на Литвиненко. Тогава тя призна, че отношенията с Русия са фактор, оказал влияние за това решение, но отрече той да е бил от решаващо значение.
Впоследствие обаче, с избухването на украинската криза, двустранните връзки отново се влошиха и британското правителство даде през юли миналата година зелена светлина за публично разследване.
Русия отхвърли искането на Великобритания да екстрадира Луговой и Ковтун.
Двамата са били поканени да дадат показания на публичното разследване по видеовръзка, съобщи Оуен.
По думите на Робин Там има и други теории, повече или по-малко правдоподобни, за това кой стои зад убийството. Някои от тях сочат за поръчител британското правителство и някогашния приятел на Литвиненко, покойния бивш руски олигарх Борис Березовски.
По-голямата част от изслушванията в рамките на публичното разследване ще протекат през следващите два месеца при закрити врати. Целта е да дадат показания служители на разузнаването и да бъдат разгледани поверителни документи. Очаква се заключителният доклад от разследването да бъде публикуван до края на тази година, съобщи съдия Оуен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!