Комисията по международна търговия на ЕП не подкрепи Търговското споразумение за борба с фалшифицирането, известно като ACTA.
Решението й има препоръчителен характер за ЕП, който трябва да се произнесе в пленарна сесия. При всички случаи обаче влизането в сила на спорния договор изглежда все по-малко вероятно.
За да се случи това, е нужно одобрението на Европейския парламент и Съвета на министрите. Освен това текстът трябва да бъде ратифициран от всички страни членки на ЕС, а някои от тях вече обявиха, че няма да го направят.
От друга страна, при пленарното гласуване в ЕП, което е насрочено за юли, евродепутатите, макар и да не са обвързани от решението на Комисията по международна търговия, със сигурност ще го вземат предвид.
Няколко други парламентарни комисии, които трябваше да дадат мнението си по него, също гласуваха отрицателно.
За днешното заседание на Комисията по международна търговия бяха внесени три предложения, като първите две предвиждаха одобрение за сключването на споразумението. Непосредствено преди гласуването обаче вносителите на тези предложения ги оттеглиха.
Третото предложение предвиждаше Комисията да отложи гласуването и да бъде изчакано становището на Съда на ЕС относно съвместимостта на ACTA с договорите на съюза.
През май ЕК поиска Съдът в Люксембург да се произнесе за законосъобразността на документа, но за това няма фиксиран срок.
И третото предложение днес обаче беше отхвърлено с 12 гласа "за" и 19 "против". Въздържали се нямаше. Така в сила остават първоначалните предложения за решение на комисията, т.е. да се предложи на ЕП да откаже да одобри сключването на ACTA.
"Ние не гласувахме срещу защитата на интелектуалната собственост. Смятаме обаче, че АСТА е твърде неясно формулиран документ", коментира докладчикът по темата - британският евродепутат Дейвид Мартин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!