Е вропейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на страните членки (ФРОНТЕКС) представи карта за притока по суша и по море на нелегални имигранти в съюза.
В доклада на агенцията се посочва, че
повечето от нелегалните имигранти остават в ЕС незаконно,
тъй като макар и влезли с валидна виза, продължават да пребивават там и след изтичането ѝ.
От картата става ясно, че повечето нелегални имигранти влизат в Европа през международни летища и че те са пристигнали на стария континент от всички възможни дестинации.
По данни на ФРОНТЕКС най-малко 72 хил. души са влезли нелегално в ЕС
по суша и море през 2012 г. Предполага се, че тази цифра може и да е по-голяма.
Според доклада за 2013 г., 51% от имигрантите, влезли нелегално в Европа по суша и по море продължават своя път през Източното Средиземноморие, като повечето от тях минават през Гърция, преди да продължат до Западните Балкани по суша или с помощта на морския транспорт до Италия.
И докато разкритията за нелегално преминаване на границите са регистрирали спад в района на Западното Средиземноморие - между Африка и Испания, опитите за приток на имигранти през района на Централното Средиземноморие, в това число и Италия, са отбелязали ръст през 2012 г., сочи докладът.
Ето кратка справка за миграционните потоци:
- през Западните Балкани:
Общ брой на нелегалните имигранти: 6390,
от които 1670 от Афганистан, 949 от Косово и 860 от Пакистан;
- през Западното Средиземноморие:
6400 души, от които 2020 - алжирци, 1410 с неустановена националност, 500 мароканци;
- през Централното Средиземноморие:
10 380, от които 3390 сомалийци, 2240 тунизийци, 1890 еритрейци;
- от източните граници (по суша):
1600 души, сред които 330 грузинци, 260 сомалийци и 200 афганистанци;
- от Албания и Гърция:
5500 души, сред които 5400 албанци, 40 македонци, 30 косовари;
- през Източното Средиземноморие (тук е най-големият поток):
37 220 души, от които 9560 афганистанци, 7130 сирийци и 4600 от Бангладеш;
- през Пулия и Калабрия:
4770 души, от които 1710 афганистанци, 1160 пакистанци и 500 от Бангладеш.
Смъртни случаи: над 300 африкански имигранти при корабокрушение край Лампедуза в началото на октомври.
Макар и трагедията край Лампедуза да шокира целия свят, тя не бе достатъчна, за да обезсърчи имигрантите, които продължават опасното пътуване от Африка до Европа през Средиземно море.
Загиналите стотици нелегални имигранти в началото на октомври обаче накараха европейските ръководители да преразгледат миграционната политика на съюза.
Европейският комисар по вътрешните работи Сесилия Малстрьом разпространи съобщение по-рано този месец, в което призова европейските държави да предоставят на ФРОНТЕКС данни, за да започне обстойно разследване и да бъде предприета спасителна операция в района на Средиземно море - от Кипър до Испания.
Наред с това ЕС обяви, че инсталира нова система за контрол на границите и изпраща ударна група в Средиземно море, за да активизира усилията в тази насока, а през следващото лято се очаква съюзът да преразгледа и политиката си за предоставяне на убежище.
Наблюдателите обаче не очакват намаляване на броя на плавателните съдове с имигранти, които ще правят опити да стигнат до бреговете на Южна Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!