Посланията са силни - "Премиерът е марионетка на МВФ", "Животът в еврото е смъртна присъда, не гласувай!".
Пред изборите в неделя, които могат да решат дали задушаваната от дългове Гърция ще остане в единната валута, гърците използват графити, за да покрият стените на Атина и на исторически сгради с ярост.
Това се дължи на отчаяние, казва професор Теодорис Пелегринис, ректор на университета в Атина, чиято елегантна неокласическа фасада е разкрасена с графити. Ако нямате надежда за бъдещето, се опитвате да разрушите всичко, казва той.
Освен широко разпространеното отвращение от двете партии, които се редуваха на власт от края на военната диктатура в страната през 1974 г. - социалистическата ПАСОК и консервативната Нова демокрация, голяма част от графитите отразяват залитането към крайностите в политическия спектър.
"Изгорете изборните кабини", крещи черен графит на стена на градския нумизматичен музей, внушителна сграда в бяло и жълто. "Изгорете парламента", увещава друг.
Намацан по дървета на централния площад Синтагма и надраскан на листата на растенията под Акропола, грубо изрисуваният със спрей символ на анархисткото движение - черно А в кръгче, присъства навсякъде.
До голяма степен пренебрегвани от полицията, която казва, че има твърде много други сериозни проблеми, с които да се занимава, като нарастването на престъпността, графитите са симптом на общество, което започва да се разпада.
В някои райони, където избуяват много графити, глутници бездомни кучета се въргалят на слънце, а наркоманите открито се друсат.
Някои от графитите са изискани, но повечето са груби и грозни. За разочарование на туристите, фасадите на историческите сгради не са пощадени.
"Това е навсякъде", заяви Дейвид Гроув, турист от Австралия, докато той и съпругата му Мерилин снимат църква на една от централните улици на града. "Това е неприятен враждебен и прост вандализъм", казва той.
Статуя на един от най-тачените военни герои в центъра на Атина - Теодорос Колокотронис, получи нов натоварен с ругатня надпис, докато Академията на Атина, пред която стоят статуите на Платон и Сократ, е нацапана с гневни графити в червено и черно.
"През 70-те и 80-те години имаше много остроумни графити", каза Пелегринис, ректорът на университета, чиято сграда се намира точно до академията. "В днешно време обаче хората пишат по стените, без да казват нищо. Въпрос на мода е".
И все пак гражданите и властите се възхищават на някои от графитите, защото смятат, че те забавляват и разведряват.
Анонимен грък, който прикрива самоличността си под прякор, казва, че се опитва да накара хората да мислят по-задълбочено за тежката ситуация в страната. "Интересувам се от това да отразявам кризата и как тя въздейства на живота на обикновените хора", каза той в интервю по телефона. "Бих искал хората да тълкуват повече това, което се случва".
Ето някои от неговите графити: изображение на проститутка с бански и кльощави крака с надпис: "Следващият икономически модел на Гърция"; жена с белезници, представляваща Гърция, в гробница под наслов "Покоя на финансовата помощ" и мъж с глава на лъв зад решетки с надписа "Гняв в конституционната клетка".
Източници от полицията казват, че е безсмислено да се занимават с графитите, защото те се появяват отново и бързо след като са били изтрити.
"Те са като мрамора на площад Синтагма", заяви един полицай. "Протестиращите го развалят и той бива сменен. Но две седмици по-късно той е изкъртен отново. Градът чака да се стабилизира обстановката отново, преди да бъде изчистен."
Въпреки че много гърци твърдят, че не харесват графитите, те смятат, че графитите отразяват агонията на страната. "Времената, в които живеем са агресивни", каза Катарина Адам, рецепционистка в хотел. "Изкуството отразява живота, така че ако следваме тази дефиниция, е основателно да кажем, че графитите са агресивни".
И все пак, ако има една обединяваща тема във всички графити, то тя е отчаянието.
На сградата на кметството в централната част на Атина някой е нарисувал със спрей символична черна превръзка на очите на статуята на богиня Атина - гръцката богиня на мъдростта.
А в туристическия квартал Плака някой е нарисувал иронична обява за работа върху изоставено улично кюше. "Издирва се. Жив или мъртъв. Гръцки министър-председател. Не се изисква ценз или ум."
Гърците се готвят да гласуват след два дни на най-критичните избори в своята история, изправени пред едно бъдеще на несигурност, бедност и насилие, пише британският в. "Индипендънт".
Според изданието страхът на гърците е още по-голям поради това, че във или извън еврозоната страната им се превръща в държава от третия свят - факт, който се вижда от влошения им стандарт на живот.
Отчаяното желание на гърците да избегнат една такава съдба ще изиграе определена роля при крайния резултат на изборите в неделя, отбелязва изданието.
Би Би Си смята, че на изборите в неделя много гърци ще вземат предвид предупрежденията във връзка с последствията, които биха могли да произтекат от евентуално излизане от еврозоната.
"Блумбърг" посочва, че гърците отиват в неделя на избори, които вероятно ще определят съдбата на първата демокрация в света, но и бъдещето на валутния съюз. На тези избори ще проличи дали гърците, които пета година са в рецесия, ще искат да останат в еврозоната или ще станат първата страна, която ще се оттегли от валутния съюз.
Германското издание на британския в. "Файненшъл таймс" помества статия, в която се отправя призив към гърците да се противопоставят на демагогията на Ципрас и на СИРИЗА, и се предлага в Гърция да бъде съставено коалиционно правителство, начело с лидера на консерваторите Андонис Самарас, а не такова с Алексис Ципрас, който според вестника "иска да върне назад колелото на историята".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!