Председателят на британската Камара на общините (долната камара на парламента) Майкъл Мартин съобщи, че ще подаде оставка през юни след критиките относно ролята му във връзка със скандала за направените от депутати и министри разходи, предаде Ройтерс.
Мартин поднесе извинения заради скандала с неправомерните разходи, който, по негови думи, е нанесъл огромна вреда на репутацията на парламента.
Той заяви, че през следващите 48 часа предвижда да се срещне с лидерите на всички основни политически партии, с които ще обсъди реформи на правилата за разходи след поредицата от разкрития за злоупотреба с обществени средства.
Майкъл Мартин ще бъде първият председател на Камарата на общините, напуснал поста си от над 300 години насам.
Той е най-високопоставената жертва на скандала, предизвикан от разкрития, които предивзвикаха обществено недоволство в цяла Великобритания, а опозицията призова за предсрочни избори.
Вестници на острова съобщиха,че кралица Елизабет е споделила безпокойтсвото си с премиера Гордън Браун във връзка с разкритията, които опетниха репутацията на парламента и предизвикаха гнева на британците в момент, в който много от тях губят домовете и работата си.
Публикации в печата обвиниха членове на парламента от управляващата Лейбъристка партия в неоправдани разходи. Партията оттегли двама депутати, а срещу държавния министър на правосъдието Шахид Малик се води разследване за корупция.
Членът на долната камара на парламента Дейвид Чейтър заяви при напускането си, че поисканите общо около 13 хил. британски лири е "непростима грешка", и каза, че ще върне парите.
Депутатът Елиът Морли бе отстранен заради искането му за възстановяване на разходи, възлизащи на общо 16 хил. британски лири.
Основните политически партии във Великобритания може да отстъпят пред по-малките партии на изборите за Европарламент следващия месец заради скандала с неправомерните разходи, показват допитвания до общественото мнение, огласени последните дни.
Според едно от проучванията, двама от всеки петима гласоподаватели биха се въздържали от гласуване или биха подкрепили някоя от по-малките партии вместо да гласуват за лейбъристите, консерваторите или либерал-демократите.
От промяната в настроенията могат да се възползват партии като антиевропейската Партия за независимост на Обединеното кралство, Зелената партия или крайнодясната Британска национална партия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!