Орбан: Искат да изпратят тук наемници от Брюксел
Виктор Орбан   
Източник: ЕПА/БГНЕС
85

У нгарското правителство ще реши в понеделник какви правни мерки да предприеме, за да оспори решението на Европейския парламент срещу страната, заяви премиерът Виктор Орбан.

Европейският парламент реши тази седмица да задейства наказателна процедура срещу Унгария, обвинена в пренебрегване на демократичните стандарти. Страната може да бъде лишена от правото й на глас в ЕС.

Орбан каза, че предвид европейските избори догодина, дните на сегашния парламент са преброени. Той отправи критики и към германската канцлерка Ангела Меркел, която вчера призова страните от ЕС да гарантират, че граничната агенция Фронтекс има достатъчно правомощия, за да помогне за спиране на нелегалната миграция в съответствие с плановете на Европейската комисия.

"Значи планът е, че щом Унгария не може да бъде принудена да допусне мигранти на своя територия, трябва да й се отнеме правото да защитава границите си", заяви Орбан.

"Те искат да изпратят тук наемници от Брюксел и да отнемат това (право) от унгарските синове, които защитават границите, посочи унгарският лидер и заяви, че унгарците не бива да хранят илюзии за Брюксел, който щял да позволи мигранти да влязат в Унгария.

По думите на Орбан "следващата битка" ще е за правото на държавите членки на Европейския съюз сами да защитават границите си.

Идната седмица в австрийския град Залцбург ще се състои среща на европейските лидери, на която ще бъдат обсъдени въпросите на миграцията и сигурността на границите.

Гласуването в Европейския парламент за наказване на Унгария заради незачитане на демократичните стандарти е от полза за министър-председателя Виктор Орбан - позволява му да се представя като защитник на националния суверенитет от един далечен елит в Брюксел в момент, когато се задават европейските избори догодина, пише Кристина Тан от Ройтерс.

Типичното самоуверено представление, което изнесе Орбан пред евродепутатите, засилва неговите позиции сред националистите у дома, а също сред антиимигрантските партии, които се очаква да увеличат присъствието си в следващия Европейски парламент.

А след като регионалните съюзници на Унгария - Полша и Чехия - предлагат да я защитят от всякакви санкции на Европейския съюз, Орбан вероятно ще спечели от рискованата си игра, въпреки че в крайна сметка може да се наложи неговата партия ФИДЕС да напусне консервативната Европейска народна партия (ЕНП), която в момента е най-голямата сила в ЕП.

Орбан, чиято дясна партия ФИДЕС управлява Унгария от 2010 г. и който беше преизбран през април за трети пореден мандат с твърда антиимигрантска програма, играе дългосрочна политическа игра в Европа. "Надяваме се антиимигрантските сили да могат дори да спечелят мнозинство в Европейския парламент, който трябва да бъде избран през 2019 г., но най-малкото ще има значителна промяна, при която антиимигрантските сили ще засилят позициите си", каза вчера на пресконференция министърът в кабинета на Орбан Гергей Гуяш.

ФИДЕС вероятно ще се представи добре. Най-новото социологическо проучване, публикувано от проправителствения изследователски център "Сазадвег", показа, че подкрепата за нея е 36% в началото на септември, а опозиционната националистическа партия "Йоббик" е втора с 8 процента. Както в някои други страни от ЕС, левоцентристите в Унгария до голяма степен са маргинализирани.

На теория гласуването в ЕП може в крайна сметка да доведе до лишаване на Унгария от право на глас в ЕС, но и Полша, и Чехия обещаха вчера да наложат вето на подобен ход, като казаха, че той би засилил недоволството на избирателите към Европа. Някои анализатори обаче предупредиха, че такъв ход на ЕП срещу Унгария може с течение на времето да я направи по-непривлекателна за инвестиции.

"Макар да не виждаме някакви преки икономически последици от този ход в краткосрочен план, вредата за репутацията на Унгария и министър-председателя Виктор Орбан може да засегне инвестициите и рейтинговите решения", заяви в бележка анализаторът от Ай Ен Джи Петер Вировац.

Орбан често е влизал в конфликт с Брюксел заради своите политики, но понякога е оттеглял спорно законодателство, за да постигне компромис.

Романсът между Салвини и Орбан може да разруши ЕС

Защо Орбан и Салвини се обявиха за опоненти на Макрон

Меркел: Начинът, по който се справим с мигрантите ще определи пътя на Европа

Викор Орбан: Трябва да спрем Брюксел, не сме слуги

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 85
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

85 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

Вторият медицински хеликоптер ще бъде в България следващата седмица

България Преди 1 час

Това съобщи министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов

Снимката е илюстративна

Спрей, прикриващ следите от наркотици - нов хит сред подрастващите

България Преди 2 часа

При поръчка, той пристига за по-малко от 24 часа

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Колко ще струва почивка по родното Черноморие това лято

Пари Преди 3 часа

Очаква се поскъпване с 10-15% в сравнение с миналата година

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Трима загинали и няколко ранени при руски въздушни удари в Украйна

Свят Преди 4 часа

Повредени са десет жилищни блока, 21 еднофамилни къщи и няколко промишлени сгради в град Костантиновка

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

Правосъдният министър: Нужно е ясно да покажем, че насилническото поведение не се толерира

България Преди 4 часа

Въпреки че след случая „Дебора“ бяха направени значителни изменения, които вече дават положителни резултати, не можем да спрем дотук, заяви Георги Георгиев

<p>Ранена полицайка с разказ за протеста на &quot;Възраждане&quot;</p>

Полицайка, ранена на протеста в събота: Паднах и ме беше страх да не ме стъпче тълпата

България Преди 4 часа

"Всички бяхме напръскани с боя, дрехите, станция, служебно оборудване", разказа ст. полицай Христина Кирилова

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Аутопсията на Шири Бибас и децата ѝ не е показала следи от бомбардировка

Свят Преди 5 часа

Нетаняху заяви, че става дума за "ужасяващи убийства, извършени от чудовища"

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Зеленски дава голяма пресконференция преди годишнината от руското нахлуване

Свят Преди 5 часа

Брифингът ще се проведе броени дни след като Тръмп го нарече "диктатор"

,

Правят ли противозачатъчните хапчета жените по-тревожни?

Любопитно Преди 5 часа

Все повече жени спират хормоналната контрацепция заради психични странични ефекти

Германия гласува за парламент

Германия гласува за парламент

Свят Преди 6 часа

За депутатски места се борят общо 29 партии

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

"Нас ни избиват, а деца не се раждат" - Украйна се топи

Свят Преди 6 часа

Украйна е страната с най-ниска раждаемост и най-висока смъртност в света

<p>Рязко поскъпване на храните през 2025 г. заради климата</p>

Рязко поскъпване на храните през 2025 г.: Климатичните промени удрят глобалните доставки

Свят Преди 6 часа

Какаото и кафето поскъпнаха повече от два пъти за изминалата година

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Microsoft Magma е AI, който може да управлява роботи

Технологии Преди 7 часа

Технологията взаимодейства както с дигиталния, така и с физическия свят

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 14 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

"Не протест, а излагация": Слави Трифонов за вандализма над сградата на ЕК

България Преди 14 часа

Това написа лидерът на ИТН Слави Трифонов в профила си във Фейсбук