Бившият италиански министър-председател Силвио Берлускони трябва да обвинява себе си за финансовата криза, която го принуди да се оттегли от властта в края на 2011 г., заяви европейският комисар по икономиката Оли Рен, цитиран от ДПА.
По време на кампанията за предстоящите парламентарни избори в Италия на 24-25 февруари Берлускони казва, че е станал жертва на финансови спекулации, започнати от германската "Дойче банк".
Рен оспори тези твърдения в необичайно рязко изказване
Той припомни, че през август 2011 г. Италия е дала "обещания за фискално укрепване", въз основа на което Европейската централна банка се е намесила на пазарите за ценни книжа "и за много кратко време положението започна да се подобрява".
"Какво се случи после? Правителството на Берлускони реши повече да не зачита ангажиментите" и това доведе до "изчерпване на отпускането на заеми, което задуши икономическия растеж и предизвика политическа безизходица", намерила решение с оставката на Берлускони, заяви еврокомисарят пред Европейския парламент.
Според Рен Марио Монти, който замени Берлускони и оглави технократско правителство, е стабилизирал ситуацията.
Изказването на еврокомисаря предизвика
възмущението на консервативни политици в Италия
Секретарят на партията на Берлускони "Народ на свободата" Анджелино Алфано определи казаното от Рен като "неприемливо", "невярно, технически грешно и лесно опровержимо".
"Искаме Европейският парламент да създаде комисия, която да разследва казаното от комисар Оли Рен, което е напълно необосновано и много оклеветяващо за Италия и правителството на Берлускони", заяви икономическият експерт от "Народ на свободата" Ренато Брунета.
Еврокомисарят Антонио Таяни, който беше говорител на Берлускони, също се изказа критично.
"Разграничавам се от това, което моят колега Оли Рен каза за Италия, и то буди съжаление у мен, защото поражда опасност Европейската комисия да изглежда като че не е независима", заяви той.
Говорител на Рен отхвърли намеците, че еврокомисарят е искал да окаже влияние върху предизборната кампания, но настоя, че напрежението на пазарите във връзка с Италия е отразявало "убеждението на инвеститорите, че не е имало достатъчно силен тласък за движение напред по програмата за реформи".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!