Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) днес понижи прогнозите си за световния икономически растеж.
От ОИСР предупреждават, че дълговата криза в еврозоната и фискалните проблеми на САЩ са най-голямата заплаха за световната икономика, предаде Ройтерс.
На фона на мрачните икономически перспективи ОИСР призова централните банки да се подготвят за още извънредно парично разхлабване, ако политиците не намерят надеждни отговори на дълговата криза.
Парижката организация прогнозира в полугодишния си доклад, че
световната икономика ще нарасне с 2,9% тази година и с 3,4% през 2013 г.
Оценката бележи рязко забавяне спрямо майската прогноза на ОИСР за темп от 3,4% тази година и 4,2% догодина. Еврозоната е изправена пред две години на икономическо свиване, а
САЩ са застрашени от рецесия,
ако законодателите там не успеят да постигнат споразумение за избягване на автоматичното увеличаване на данъците и бюджетните съкращения, които в противен случай ще влязат в сила догодина - т. нар. фискална скала.
При условие че се намери изход от "задънената улица" във Вашингтон, най-голямата икономика ще нарасне с 2% догодина, очаква ОИСР.
Така икономистите преразглеждат надолу оценката си за увеличение на брутния вътрешен продукт на САЩ от месец май, когато прогнозираха ръст от 2,6%.
Еврозоната трябва да намали темпото на дълбоко орязване на държавните разходи, но да се придържа към линията на реформи, отбеляза ОИСР.
Организацията се присъединява към призивите за смекчаване на икономиите във валутния съюз на ЕС, тъй като те "задушават" икономиките
ОИСР понижи и прогнозата си за китайската икономика, позовавайки се на все още нерешената криза в еврозоната, която би могла да ограничи търсенето на стоки, изнасяни от Китай, през идните месеци.
Организацията очаква китайската икономика да нарасне със 7,5% тази година
и с 8,5% догодина. Преди това залагаше на темп от 9,3% за 2013 г. През 2014 г. се очаква икономическият растеж в Китай да достигне 8,9%.
Испания пък няма да изпълни целите си за намаляване на бюджетния дефицит до края на 2014 г. заради трайната рецесия, а допълнителните мерки за икономии само ще влошат проблема, според ОИСР.
Организацията прогнозира, че испанската икономика ще се свие с 1,3% тази година и с 1,4% през 2013 г. заради рецесията в еврозоната и последиците от икономиите и данъчните увеличения, които вече направи. ОИСР посочва също, че
догодина икономиката на Великобритания ще нарасне много по-бавно от първоначалната оценка
и финансовият министър Джордж Озбърн трябва да бъде готов да се откаже от ключовата цел за дълга, ако растежът отслабне още.
Организацията прогнозира свиване от 1,1% на британската икономика тази година и растеж от едва 0,9% през 2013 г. - много под първоначално очакваните 1,9%, прогнозирани през май. Догодина
икономиката на Италия също се свие повече от очакваното,
а бюджетният дефицит ще бъде доста над целевия, отбелязва ОИСР, подчертавайки проблемите, пред които ще се изправи победителят от изборите през март.
Според парижката организация прогнозира третата икономика в еврозоната ще се свие с 1% през 2013 г. - повече от очакванията на правителството за спад от едва 0,2% и от майския доклад, в който ОИСР залагаше на свиване с 0,4%.
Тазгодишният дефицит на Италия ще възлезе на 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), според ОИСР, в сравнение с целево равнище от 2,6%, което премиерът Марио Монти преразгледа нагоре от 1,7% само преди два месеца. И
във Франция растежът ще бъде по-слаб,
което ще попречи на страната да спази ангажимента си за намаляване на бюджетния дефицит до 3% от БВП през 2013 г., но правителството не трябва да взема нови мерки за икономии, посочва ОИСР, цитирана от Франс прес.
Според новите прогнози на организацията се очаква растежът на френската икономика да бъде едва 0,2% тази година и 0,3% догодина, което е по-малко спрямо майските оценки (съответно 0,6% и 1,2%).
Повече икономически новини в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!