В центъра на Европа нараства етническо противопоставяне, което засяга Унгария, Словакия, Румъния, Сърбия и Украйна, пише Вадим Трухачов от руското издание Правда.ру.
Напрежението е предизвикано от проблема с етническите унгарци в четирите държави.
В Румъния живеят между 1,4 и 1,8 млн. унгарци (7 до 9 на сто от населението на страната). В Словакия те са 500-600 хил. (10-12 %). В Сърбия - 300-400 хил. (3-4 на сто). В сръбската автономна област Войводина унгарците са 14 % от населението, а в някои райони са повече от сърбите. Унгарците в Украйна са 150-160 хил. Почти всички те обитават Закарпатската област (12-13 на сто от населението).
Проблемът с унгарските
малцинства датира от времето след двете световни войни,
в които Унгария претърпя поражение и изгуби част от териториите си. Няколко милиона маджари се озовават в Румъния, Югославия, Чехословакия и Съветския съюз. Те живеят компактно, близо до границите с етническата си родина. Мнозина от тях мечтаят отново да върнат градовете и селата си в състава на Унгария.
Словакия
През август и септември 2009 г. събития в Словакия напомниха за проблема на унгарците. На 21 август властите на страната не допуснаха в град Комарно унгарския президент Ласло Шойом, който трябваше да присъства при откриването на паметник на първия крал на Унгария, Св. Ищван.
За обяснение бе посочено съвпадението на визитата с годишнината от нахлуването на сили от Варшавския договор през 1968 г. в Чехословакия, в което участваха и унгарски войски.
На 1 септември в Словакия влезе в сила нов закон, според който използването на малцинствен език за официално общуване в районите с етническо малцинство под 20 на сто от населението се наказва с глоба до 5000 евро.
Сдруженията на унгарците в Словакия организираха протестни акции. Правителството на Унгария потърси помощта на международни организации. Словаците обаче твърдят, че законът отговаря на всички стандарти на ЕС.
На 10 септември премиерите на двете държави - словакът Роберт Фицо и унгарецът Гордон Байнаи, проведоха среща, но не успяха да се споразумеят за отмяна на закона. Европейската комисия обеща да се залови с проблема през октомври.
Според самите словаци до 1918 г. те са живели 1000 години в състава на Унгария, подлагани на етнически гонения. И фактът, че унгарците преобладават в редица райони от Южна Словакия, се дължи на маджаризация.
Словашките унгарци впрочем имат доста права - в страната има унгарски училища и театри, а и табелите с надписи в много градове са двуезични.
Румъния
Не твърде лесна ситуация се очертава и в Румъния. Унгарецът Ласло Тьокеш, румънски евродепутат, приветства миналата година решението на повечето западни държави да признаят независимостта на Косово, която нарече "добър модел за част от Румъния - Трансилвания".
На 5 септември 2009 г. Националният секуйски съвет в Румъния - обществено сдружение на унгарците от трансилванската област Секуй, публикува нейна карта като бъдеща автономна територия. В отговор румънски националисти потрошиха офиса на организацията в Букурещ.
Проблемът е, че румънците и унгарците в Трансилвания живеят разпокъсано. Територията много пъти е минавала в ръцете на различни власти. Когато например през XIX век Трансилвания е била част от Унгария, притеснявани са били тамошните румънци.
Сърбия
Колкото до Сърбия, през 2007
г. местната "Асоциация на унгарците от Войводина" заяви, че настоява
да бъде разширена автономията на областта.
Целта бе да се стигне до референдум
за излизане на Войводина от състава на Сърбия и образуване на конфедерация с
Унгария (въпреки че сърбите в този регион представляват 70 на сто от
населението).
Унгарските националисти предлагат и алтернативен вариант - областта да бъде поделена между Сърбия и Унгария.
Миналата година, насърчен от
унгарски депутати, парламентът на Войводина прие нов статут - основен закон.
Според него, областта ще има собствена централна банка, право да открива представителства в други държави и международни организации, дори възможността да сключва международни договори. Документът чака да бъде одобрен или отхвърлен от сръбската Скупщина.
Украйна
Накрая ще споменем Украйна.На 8 март 2009 г. украински националисти оскверниха в Закарпатието паметник,
издигнат в чест на преселването на унгарците в настоящата им родина през IX век.
Седмица по-късно пак те заляха с бяла боя паметник на "унгарския Пушкин" - поета Шандор Петьофи. Унгарското външно министерство изпрати в Киев протестна нота.
Местните унгарски сдружения подкрепят идеята за автономия на Закарпатието. По този въпрос са солидарни с движението на русините в страната - славянски народ, чието съществуване властите в Украйна отричат и го смятат за етнографска група, част от украинците.
На 29 март Миклош Ковач, оглавяващ Сдружението за унгарска култура в Закарпатието, заяви, че "макар украинските закони да забраняват двойното гражданство, за унгарците, живеещи в чужбина, е важно да усещат грижа и подкрепа от страна на Унгария". Директен намек, издаващ стремежа на хората му да се сдобият с унгарски паспорти.
Унгария
Да се спрем сега на Унгария.През 2010 г. там са насрочени парламентарни избори, след които ще бъде формирано ново правителство. За фаворит е смятана дясната партия Фидес начело с бившия премиер Виктор Орбан.
Този политик открито нарича несправедливи резултатите от Втората световна война, след която милиони унгарци се озоваха извън пределите на етническата си родина.
През 2004 г. по негова инициатива в Унгария се състоя референдум за издаване на унгарски паспорти на словашките, румънските, сръбските и украинските унгарци. И единствено ниската избирателна активност (25 %) не позволи идеята на Орбан да бъде превърната в закон, като изглади ефекта от избухналия международен скандал.
През март 2009 г. Орбан отново започна да говори за раздаване на паспорти. "Моралният аспект на въпроса е по-дълбок от политическия. Включили сме този наболял проблем в партийната си програма и сме готови да разработим съответния законопроект. Защото става дума за обединяване на нацията", заяви той.
Положението на унгарците в съседните държави е чудесен начин за отвличане на вниманието от състоянието на самата Унгария. Равнището на живота в страната остава по-високо от това в Румъния, Сърбия и Украйна (само в Словакия стандартът е малко по-добър).
Не е изключено Орбан наистина да започне раздаване на паспорти, дори да предяви териториални претенции към съседните страни. Възможно е в центъра на Европа да възникне сериозен конфликт, и то не двустранен, а засягащ няколко държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!