В сряда ЕС намекна за възможността за връщане на граничния контрол заради опасения за потока от мигранти от Северна Африка, предизвикал преосмисляне на знаковото Шенгенско споразумение за липса на гранични проверки, съобщи Франс прес.
Изправен пред засилващи се противоречия около 25-годишното споразумение, позволяващо пътуване без паспортни проверки между 25 участващи европейски страни, европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом предложи възможността за повторно връщане на граничния контрол "при изключителни обстоятелства".
Страните-членки могат да върнат граничните проверки на пропускателните пунктове, в случай на ситуация, "когато част от външната граница попадне под неочакван засилен натиск", посочи Малмстрьом.
"Шенген е забележително постижение на Европа. Ние трябва да го защитим, трябва да го предпазим. Но споразумението може да бъде подобрено", коментира еврокомисарят и добави, че сме "свидетели сме на изключителни събития в средиземноморието".
Топло приветствани от самото начало от Европейския съюз, политическите брожения в южния двор на ЕС станаха причина за бягството на повече от 650 хил. души от Либия, а около 25 хил. тунизийци избягаха в Италия в търсене на по-добър живот.
Въпреки че имигрантският поток е само капка в морето на ЕС, включващо около 400 млн. души, предупрежденията за назряващо "човешко преселение" предизвикаха свада между Франция и Италия. Проблемът предизвика и призиви за преосмисляне на Шенген на континента, където крайнодесните партии набират популярност, посочва Франс прес.
Малстрьом съобщи също, че
Европейската комисия обмисля да предложи възможност за временно замразяване на членството в Шенген на дадена страна
по строго определени критерии и в извънредни ситуации.
Румъния и България изпълняват напълно техническите критерии за членство в Шенген, но някои държави изказват резерви за тяхното приемане в пространството, защото липсва необходимото доверие, коментира Малмстрьом.
По нейните думи подобряването на функционирането на Шенген е от полза за София и Букурещ.
Предложените промени на Шенгенското споразумение подкопават основите на самия Европейски съюз,
заявиха от Партията на европейските социалисти.
Според ПЕС, Европейската комисия попадала в клопката на френския президент Никола Саркози и на италианския премиер Силвио Берлускони, оказали натиск над ЕС за приемане на по-строги правила по въпросите на миграцията.
Според ПЕС, Шенгенското споразумение е основна част от европейските договори и с промяната му се засяга един от най-съществените принципи, върху които е изграден самият ЕС - правото на свободно придвижване.
За запазване на стабилността на Шенгенското пространство може да се окаже необходимо временното повторно въвеждане на ограничени проверки по вътрешните граници, при изключително извънредни ситуации като такива, при които част от външната граница е подложена на силен неочакван натиск, отбеляза комисарят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!