"Гардиън": Обама пренася войната срещу терора в Йемен
Вчера Обама даде извънредна пресконференция, на която обясни, че атаката в Детройт се дължи на системна грешка в сигурността   
Източник: ЕПА/БГНЕС
114
В о оментар за неуспешния атентат срещу полета Амстердам-Детройт на Коледа британският вестник "Гардиън" допуска, че причината за "ответната" терористична атака срещу самолета на "Нортуест еърлайнс" е американското въздушно нападение от 17 декември срещу две предполагаеми бази на Ал Каида в Йемен.

По официални данни при атаки срещу два тренировъчни лагера тогава са били убити 35 бойци на групировката.

Но според говорител на йеменската опозицията при нападенията са загинали между 60 и 120 души, много от които цивилни, включително жени и деца.

По думите на говорителя в двете села, за които се предполагаше, че са бази на Ал Каида, няма тренировъчни лагери на групировката.

По информация на телевизия "Ей Би Си" двете села били бомбардирани по нареждане на Барак Обама.

Американски представители не потвърждават, но и не отричат участието на Вашингтон в нападението, а Сана твърди, че в операцията са участвали само йеменските сили.

Действията на Обама в подкрепа на нападенията в Йемен очевидно имат по-големи последици от очакваното, посочва "Гардиън".

В понеделник Ал Каида пое отговорност за неуспешния атентат срещу полет 253 на "Нортуест еърлайнс", заявявайки, че операцията е отмъщение за нападението в Йемен и за "несправедливата агресия на Арабския полуостров".

"От тук казваме на американския народ - след като поддържате своите лидери и заставате зад тях в убийството на нашите жени и деца, насладете се на онова, което ще ви навреди.

Идваме при вас със смърт и подготвихме за вас мъже, обикнали смъртта така, както вие обичате живота", се казва в изявлението на групировката.

Подкрепата на Вашингтон за операциите в Йемен бележи засиленото участие на Съединените щати там, посочва "Гардиън".

Според изданието през следващите месеци тази тенденция може да се задълбочи, тъй като Обама заяви намерение да залови отговорните за неуспешния атентат.

В подкрепа на това твърдение "Гардиън" припомня, че от встъпването си в длъжност американският президент се фокусира върху активизацията на Ал Каида в Йемен.

През септември той изпрати в Сана съветника по въпросите на вътрешната сигурност Джон Бренан, след което обяви, че сигурността на Йемен е "жизнено важна" за интересите на САЩ.

Миналия месец йеменската агенция Саба съобщи, че е подписано споразумение за военно сътрудничество между Йемен и САЩ, въпреки че Вашингтон не разгласи подробности.

Според "Гардиън" Обама е изправен пред възможността да отвори нов фронт във "войната с терора", докато джихадистите, подгонени от американските сили в Афганистан и Пакистан, се придвижват на юг.

Това обаче може да превърне Арабския полуостров в нов плацдарм за нападения срещу Запада, предупреждава изданието.
Коментари 114
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

114 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

"Зелените" са готови да участват в бъдещото германско правителство

Свят Преди 8 часа

Хабек изрази задоволството си от представянето на "Зелените" на днешните избори, които събраха 13% подкрепа

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Желязков поздрави Фридрих Мерц за победата в Германия

Свят Преди 8 часа

Очаквам с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството ни като съюзници, коментира министър-председателят

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Християндемократите печелят изборите в Германия с 29%

Свят Преди 9 часа

Избирателната активност е 84% - най-високата от 1990 г. насам

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

Кирил Петков: Йонко Грозев ще е кандидатурата ни за конституционен съдия

България Преди 10 часа

"Нашата кандидатура за шеф на КЗК е Иван Стойнев, той ще е алтернатива на Росен Карадимов", потвърди още Петков

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Нов протест в Сърбия, масова студентска демонстрация във Вършац

Свят Преди 10 часа

Демонстрации и блокади има днес и на други места в Сърбия

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Зеленски: Готов съм да се оттегля от поста си, ако това означава мир за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това стана ясно по време на срещата за Украйна в Киев днес

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Стив Уиткоф ще посети Близкия изток, за да обсъди споразумението между Израел и "Хамас"

Свят Преди 11 часа

Първата фаза на примирието приключва в началото на март

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Модел на OnlyFans твърди, че е бременна след секс със 100 мъже за ден

Любопитно Преди 12 часа

Бъдещата майка все още не разкрива други подробности относно бременността си

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Сергей Лавров заминава на посещение в Турция

Свят Преди 12 часа

Той ще се срещне с турския си колега Хакан Фидан в понеделник

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

Разляха червена боя пред сградата на Руското посолство в София

България Преди 12 часа

В района на посолството има жандармерия

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

"Молете се за мен": Папа Франциск с призив към вярващите

Свят Преди 13 часа

Светият отец казва, че продължава болничното си лечение "с вяра"

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Хиляди се събраха в Бейрут за погребението на Хасан Насралла (СНИМКИ)

Свят Преди 13 часа

Над 50 000 опечалени се събраха за поклонението на градския стадион "Камий Шамун"

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

"Като две капки вода за всяко дете и всеки родител" събра над 248 000 лева в подкрепа на най-малките деца и техните родители

Любопитно Преди 14 часа

С набраните средства УНИЦЕФ ще разшири програмата „Заедно от началото“ в три нови общини

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

Скиор загина на писта „Мечи чал“ край Чепеларе

България Преди 14 часа

Намерен е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото

<p>Лекар: Това заболяване може да доведе до фатален край</p>

Какво е наследствен ангиоедем? Ето какво трябва да знаем за това алергично заболяване

България Преди 14 часа

Болестта може да доведе до фатален край, предупреждава проф. Мария Стаевска