"Днес съм горд, че съм тук с вас, в този прекрасен град в сърцето на Европа", обърна се той към множеството и изказа почит към Кадифената революция, предизвикала падането на комунистическия режим в бившата Чехословакия преди 20 години.
Един от основните акценти на речта му бе очертаването на стратегия за борба с разпространението на ядрени оръжия - в деня, когато Северна Корея извърши изпитание с ракета с голям обсег.
Като единствена ядрена сила, използвала ядрено оръжие, САЩ имат моралната отговорност да действат, аргументира загрижеността си той.
Американският президент обеща администрацията му да предприеме конкретни стъпки, запазвайки "сигурен и ефективен арсенал, за да възпре всеки противник", който обаче "ще бъде постепенно съкращаван".
Тази борба - до пълното унищожаване на ядрените оръжия в света, САЩ ще разчитат да водят рамо до рамо с Русия. Обама е готов да преговаря с Москва за сключване на нов договор до края на годината за ограничаване на ядрения арсенал и на двете страни.
"Заплахата от глобална ядрена война намаля, но опасността от ядрено нападение се засили... Не съм наивен, тази цел няма да бъде постигната лесно, може би дори докато съм жив", призна Обама.
Той предлага да се намалят запасите от ядрени оръжия и да се прекратят ядрените опити, като обеща правителството му да направи всичко възможно Сенатът да ратифицира Договора за пълна забрана на ядрените опити. Документът е одобрен от 148 страни и ще влезе в сила след ратификация и от САЩ, Индия, Пакистан, Израел, Иран, Египет, Индонезия и Северна Корея.
Обама предложи световна среща на върха за ядрената сигурност, като заяви готовността на САЩ да станат домакин идната година.
Държавният глава призова за силен международен отговор на изстрелването на балистична ракета от Северна Корея днес, което според него подчертава значимостта на усилията срещу разпространението на ядреното оръжие.
Наред с това американският президент заяви, че САЩ ще продължат изпълнението на проекта за противоракетен щит в Европа, докато Иран не се откаже да разработва ядрена програма и балистични ракети. По думите му програмата на Техеран е реална заплаха както за Америка, така и за нейните съюзници и за съседите на Иран.
"Чехия и Полша проявиха смелост, като приеха да разположат на своя земя елементи от системата за противоракетна отбрана (ПРО) срещу тези ракети. Докато е в сила иранската заплаха, ние възнамеряваме да продължим изграждането на системата с разумна цена и доказана ефикасност", подчерта президентът.
"Ако иранската заплаха отпадне, ще имаме по-стабилна база за сигурност и тогава ще отпадне и необходимостта от ПРО в Европа", продължи той.
САЩ смятат да предложат на Техеран ясен избор: или да се откаже от ядрената и ракетната си програма, или да изпадне в изолация и да предизвика ядрена надпревара в Близкия изток.
Не на последно място американският държавен глава заяви готовност САЩ да поемат водеща роля в усилията за преодоляване на последиците от глобалното затопляне.
"Настъпи моментът да променим начина, по който използваме енергията. Заедно трябва да се справим с климатичните промени, да сложим край на зависимостта на света от изкопаемите източници на енергия, даизползваме енергийни източници като вятъра и слънцето и да отправим призив към всички страни да се включат в тези усилия ", обобщи той.
На среща с лидерите на 27-те страни членки на ЕС президентът на САЩ ги призова да приемат Турция сред тях, като посочи, че това ще бъде позитивен сигнал към мюсюлманския свят. Той посочи, че Западът трябва да търси по-голямо сътрудничество и по-близки връзки с ислямските нации.
Франция, Австрия и някои други европейски страни са против преговорния процес на Анкара за членство в ЕС. 27-те призовават Турция да направи повече за гарантирането на правата на малцинствата, да намали пълномощията на армията и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!