След първата си европейска обиколка и визита в Турция, американският президент Барак Обама пристигна във вторник, 7 април, на неочаквано дори за придружаващите го журналисти кратко посещение в Ирак.
Изграждането на мостове се приветства, но за да се изличи вредата, нанесена от предшественика му Джордж Буш, ще е нужно нещо много повече от думи, коментира британският вестник "Индипендънт".
Началото на войната в Ирак през 2003 г. отбеляза съдбоносен разрив между САЩ и почти всички страни в района. Никой от съседите на Ирак, абсолютно никой, не бе доволен от
американската окупация, цитира думите на иракския външен министър Хошияр Зебари вестникът.
Дългогодишни съюзници на Вашингтон като Турция изненадаха Белия дом, като отказаха да допуснат американски войски да използват територията им за нахлуване в Ирак. Сега, при първото си официално посещение в страната, Обама се опитва да се изтегли от Ирак, без това да прилича на дезертьорство или да остави след себе си анархия.
Обама се опитва да върне старите съюзници и да сложи край на конфронтацията между САЩ и исляма, наследена от управлението на Буш. Риториката, с която Вашингтон води дипломацията си по-лесно може да се промени, отколкото фактите на място в Ирак и
Афганистан.
Речта на Обама в турския парламент бе внимателно премерен опит да се успокои мюсюлманския свят, че САЩ не са във война с исляма, допълва "Индипендънт".
Барак Обама приключи епохалната си осемдневна обиколка в Европа с изненадващо посещение в Ирак и заяви пред американските войски, че сега иракчаните трябва да поемат отговорност за страната си, отбелязва в. "Гардиън".
Въпреки противопоставянето си на войната като сенатор от Илинойс през 2003 г., сега Обама бе посрещнат от войниците в базата "Кемп Виктъри" с възторг. Колкото до изявлението му за помиряване с исляма, то не бе прието еднозначно.
Смятам, че всеки честен и верен на исляма и арабския народ човек ще хареса посланието на Обади и ще му повярва. Трябва да се приветства също желанието на американското
общество да прегърне исляма, казва служител на борсата в Багдад, цитиран от "Гардиън".
Не мисля, че Обама казва истината. Той работи за подобряване на отношенията с ислямските и арабските страни, тъй като за Америка настъпиха трудни времена и тя трябва да намери изход от кашата, забъркана при управлението на Буш, казва 55-годишна иракска държавна служителка.
Повтаряйки обещанието си да прекрати войната, на която е противник от самото начало, Обама заяви пред ликуващите американски войници, че е време иракчаните да поемат отговорност за страната и суверенитета си, а после с известно нетърпение в тона призова иракските лидери да обединят дълбоко разединените етнически и религиозни фракции и да ги включат в управлението и силите за сигурност, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Президентът Обама завърши първата си отвъдокеанска обиколка, след като представи на света напълно различен образ на САЩ от предшественика си, завръщайки се у дома след срещи с жизнерадостните американски войници в Ирак, раболепните тълпи в Европа и Турция и чуждестранни лидери, които приветстваха новото партньорство с Вашингтон, но направиха малко в подкрепа на целите му, посочва в. "Вашингтон пост".
При пътуването си Обама представи една горда, но с известни дефекти Америка, използвайки рефренът за смиреност и партньорство в опит да обедини съюзниците около въпроси от общ интерес като световната икономика, климатичните промени и разпространението на ядреното оръжие, допълва всекидневникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!