"Хората, които стоят зад този терористичен акт, искат да спрат сътрудничеството между Анкара и Кремъл за Сирия". Това коментира журналистът Елена Йончева по повод показното убийство на руския посланик в Анкара Андрей Карлов на откриване на изложба в понеделник вечерта.

Вижте снимки от стрелбата срещу руския посланик (предупреждаваме ви, че част от кадрите са смущаващи)

От първите кадри след разстрела с повече от 10 куршума се вижда как физическият убиец на дипломата - 23-годишен турски полицай, който във фаталния ден си е пуснал отпуск, крещи "Не забравяйте Алепо. Не забравяйте Сирия. Аллах е велик". Стана ясно, че от опита за преврат в Турция от 15 юли той е охранявал турския президент Реджеп Тайип Ердоган 8 пъти. 

Междувременно в руски медии се появи ново видео, което показва как мъжът

е зад посланика няколко минути без никой да реагира. Убиецът Мевлют Мерт Алтънташ се разхожда и дори се вижда как бърка в сакото си и вади пистолет, след което стреля в Карлов. 

Малко по-късно през деня въоръжената коалиция

"Джейш ал-Фатх" пое отговорността за убийството. 

Във въпросната коалиция влиза екстремистката групировка "Джебхат Фатх аш-Шам". Това е преименуваната групировка "Джебхат ан Нусра", която бе сирийският клон на международната терористична мрежа „Ал Кайда“. 

"Направи впечатление, че терористът, който уби руския посланик, беше ликвидиран. Обикновено такива хора се запазват живи, ако действително искаш да разбереш кой стои зад тях", изтъкна Йончева.

Според нея нападението е планирано от терористична организация или от вълк единак. Тя припомни, че то се случи ден преди срещата на външните министри на Турция, Русия и Иран за сирийския конфликт и затова по-скоро вярва, че "Ислямска държава" стои зад акта.

"Знае се, че има споразумение Москва да предостави на Анкара

възможността да контролира северните райони на Сирия и районите с кюрдски сили. А в същото време Турция спира да подкрепя терористични антиправителствени организации. Всичко това помага на правителствената армия на Дамаск да изчисти Източно Алепо от терористите", посочи Йончева. 

Тя предположи и че целта е раздалечаване на двете държави, които имаха сериозен спад в отношенията си след свалянето на руския самолет от турски ВВС миналия ноември. 

"Източно Алепо беше изтъргуван от Ердоган за северните части на Сирия", допълни Мохд Абуаси, директор на Центъра за близкоизточни изследвания.

Продължава и разследването на убийството съвместно от Москва и Анкара.

Вчера бяха арестувани шестима души, сред които роднини на полицая. Общият брой на арестуваните вече е 13. 

Кремъл: Анкара носи отговорност за дипломатите

Путин: Отговорът е засилване на борбата с тероризма

"Зад убийството стои мрежата на живеещия в САЩ проповедник Фетуллах Гюлен", заяви пак вчера турският външен министър Мевлют Чавушоглу в телефонен разговор с американския си колега Джон Кери. Младия полицай посещавал училище на Гюлен. 

Кери обаче призова да не се правят прибързани изводи.

Междувременно тялото на убития руски посланик беше върнато в родината му, където ще бъде погребан с почести.

ТАСС съобщи и че Путин е отложил за 23 декември насрочената годишна среща с медиите, тъй като в четвъртък ще участва в траурната церемония в памет на Карлов. 

- Госпожо, защо чак сега съобщавате за обира в дома ви? - Отначало мислех, че мъжът ми си е търсил чорапите...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

България Преди 24 минути

Донахю: България напредва по плана си за въвеждане на еврото през 2026 г.

Почина езиковедът проф. Венче Попова

Почина езиковедът проф. Венче Попова

България Преди 1 час

Проф. Попова е дългогодишен директор на Летния семинар по български език, литература и култура към Софийския университет

Донатела Версаче

Краят на една епоха: Донатела Версаче се оттегля като главен творчески директор

Любопитно Преди 3 часа

От Versace потвърдиха, че 69-годишната Донатела Версаче ще премине към новосъздадената роля на главен посланик на марката

Лунно затъмнение: Какво не може да правите в този ден

Лунно затъмнение: Какво не може да правите в този ден

Любопитно Преди 3 часа

Лунното затъмнение на 14 март ще може да се наблюдава и от България

Безплатен ускорен курс по дигитален маркетинг само за 2 седмици!

Безплатен ускорен курс по дигитален маркетинг само за 2 седмици!

Технологии Преди 3 часа

Записването е отворено до 5 април 2025 г, можете да се запишете още днес!

Румънци номинират Тръмп за Нобелова награда за мир

Румънци номинират Тръмп за Нобелова награда за мир

Свят Преди 3 часа

SNSPA ще покани и други университети, национални и международни партньори, да се присъединят към инициативата

Тръмп заплаши Франция и ЕС с алкохолна война

Тръмп заплаши Франция и ЕС с алкохолна война

Свят Преди 4 часа

Този ход е ответна мярка срещу митата на ЕС върху уискито

Германска шпионска агенция смята, че "COVID-19 вероятно е започнал в лаборатория“

Германска шпионска агенция смята, че "COVID-19 вероятно е започнал в лаборатория“

Свят Преди 4 часа

Задачата е била възложена от кабинета на тогавашния германски канцлер Ангела Меркел

"Самолетът на Деня на Страшния съд" беше забелязан над Средния Запад в САЩ

"Самолетът на Деня на Страшния съд" беше забелязан над Средния Запад в САЩ

Свят Преди 4 часа

Самолетите „Страшния съд“ са проектирани да функционират като летящи военни командни центрове в случай на ядрен конфликт

Технология без батерии: Иновация за мониторинг на почвата

Технология без батерии: Иновация за мониторинг на почвата

Свят Преди 4 часа

„Знаех, че има нужда от по-евтини, достъпни и лесни за използване тестери за здравето на почвата“

Премиерът на РС Македония атакува България за правата на македонците

Премиерът на РС Македония атакува България за правата на македонците

Свят Преди 4 часа

Мицкоски: Не трябва да позволяваме европейското бъдеще да зависи от решаването на двустранни въпроси

.

Още малко топло време, след уикенда - сняг

България Преди 5 часа

Астрономическата пролет настъпва на 20 март

"Нова Броудкастинг Груп" ексклузивно ще излъчва Формула 1, Формула 2 и Формула 3

"Нова Броудкастинг Груп" ексклузивно ще излъчва Формула 1, Формула 2 и Формула 3

Любопитно Преди 5 часа

Гледайте всички стартове на българския шампион Никола Цолов

Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите

Общественият съвет към ЦИК: КС да публикува всички документи по делото за изборите

България Преди 5 часа

Това се казва в позиция на Обществения съвет към ЦИК

Кейт Мос разтревожи феновете си на Седмицата на модата в Париж (ВИДЕО)

Кейт Мос разтревожи феновете си на Седмицата на модата в Париж (ВИДЕО)

Любопитно Преди 5 часа

Кейт беше в Париж за Седмицата на модата заедно с 22-годишната си дъщеря Лила

Радев: Институциите се делегитимираха една друга

Радев: Институциите се делегитимираха една друга

България Преди 5 часа

Машинното гласуване е един от начините да се върне доверието в изборите, смята президентът