С решение за приемане на нова тригодишна програма за финансова помощ за Гърция в размер на 158,6 млрд. евро и допълнителни мерки за стабилизиране на финансовата система на еврозоната снощи в Брюксел приключи извънредната среща на върха на страните от еврозоната, съобщиха световните агенции.
На срещата бяха приети решения, които ще позволят да се локализира гръцката финансова криза и
няма да й позволят да се пренесе в други страни,
заяви на пресконференция президентът на ЕС Херман Ван Ромпой.
Това е правилният сигнал във важно време, заяви германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от ДПА.
В рамките на новата програма ЕС и Международният валутен фонд съвместно ще предоставят на Гърция 109 млрд. евро.
Други 37 млрд. ще дадат през следващите три години частните банки кредитори на Гърция, а изкупуването на гръцките облигации на вторичния пазар ще осигури допълнително още 12,6 млрд. евро.
Така общият принос на частния сектор в новата програма за помощ за Гърция ще достигне 49,6 млрд. евро или почти 1/3 от общия пакет.
За задължителното участие на частния капитал
в усилията за стабилизиране на финансовата система на Гърция настояваше Германия, която предстои да направи най-голямата вноска сред страните от еврозоната в новата програма за помощ, отбелязва ИТАР-ТАСС.
На срещата бяха разработени и утвърдени и редица инструменти за укрепването на финансовия пазар на еврозоната и Гърция.
Беше решено да се повиши гъвкавостта на Европейския фонд за финансова стабилизация (ЕФФС) и му бяха дадени пълномощия за реализиране на програмата за подкрепа на страните от еврозоната, които изпитват повишени трудности.
Лидерите на 17-те страни от еврозоната се споразумяха новите условия за действие на ЕФФС спрямо Гърция да се разпространят също върху Португалия и Ирландия, които сега получават финансова помощ от ЕС и МВФ.
В заключителния документ на срещата се отбелязва, че страните от еврозоната "потвърждават своята привързаност към единната европейска валута и са готови да направят всичко за осигуряване на финансовата стабилност на цялата еврозона".
Новата програма за финансова помощ за Гърция съдържа
по-изгодни за страната условия в сравнение с първата,
влязла в действие през май 2010 г., и трябва да съкрати дълговото бреме на Атина, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Гърция ще плати по-малко и ще има повече време да върне спасителните заеми на партньорите си от еврозоната, а Европейският фонд за финансова стабилност ще участва във финансирането на гръцки банки, се посочва в споразумението от срещата.
Падежът на заемите (от еврозоната) за Гърция ще бъде увеличен от сегашните 7,5 години на минимум 15 години, а лихвата ще падне от 5,5-6 процента на 3,5 процента, се отбелязва в документа, цитиран от АП и ДПА.
Германия и Франция ще подготвят до края на лятото пакет от предложения за подобряване на системата за икономическо управление на еврозоната, заяви снощи френският президент Никола Саркози след извънредната среща на върха на еврозоната.
Германският канцлер Ангела Меркел и аз се договорихме през следващите седмици да подготвим амбициозни мерки за засилване на икономическото управление на еврозоната, заяви Саркози, цитиран от Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Нашата амбиция е да се възползваме от случая с гръцката криза, за да направим
качествен скок в управлението на еврозоната,
добави френският президент.
Във връзка с участието на частния сектор в спасителния план за Гърция, окачествено от Саркози като "политически трудно и технически сложно", френският президент увери, че "това, което ще бъде направено за Гърция, няма да бъде направено за никоя друга страна от еврозоната".
Саркози изрази надежда, че новият спасителен план за Гърция ще успее и че страната ще възстанови растежа си.
Няма победители, няма победени, тези които ще спечелят, са европейците, увери френският президент.
Гърция ще съкрати държавния си дълг от близо 350 млрд. евро с най-малко 26 млрд. евро до края на 2014 г. благодарение на новата спасителна финансова програма, приета на срещата на върха.
Това заяви гръцкият премиер Георгиос Папандреу на пресконференция след края на форума, предаде Франс прес.
26 млрд. евро представляват 12% от брутния вътрешен продукт на Гърция,
отбелязва агенцията.
Освен това Гърция ще се възползва от по-големи срокове за изплащането на новите кредити, обещани от Европа, и от по-изгодни лихви, които ще съкратят обслужването на дълга.
Това ще позволи на Гърция да получи достъп до пазарите по-бързо от предвиденото досега, за да тегли заеми, което в момента й е забранено, заяви Папандреу.
Постигнатото споразумение ще окаже
позитивно въздействие върху цялата световна икономика,
заяви управляващата директорка на Международния валутен фонд Кристин Лагард.
По думите й МВФ "приветства важните стъпки, предприети от лидерите на страните от еврозоната и институциите на ЕС".
Тези мерки ще обезпечат значителна поддръжка на растежа и финансовата стабилност в Гърция и в еврозоната, посочи ръководителката на МВФ.
Лагард увери също, че МВФ ще продължи да играе своята роля в оказването на помощ на Гърция, при условие, че Атина изпълнява утвърдената по-рано програма за антикризисни мерки, предаде Франс прес.
През май 2010 г. МВФ предостави на Гърция заем от 30 милиарда долара, 12,5 милиарда от които остава да бъдат изплатени до 2013 г. Досега Атина не е отправяла молба за нов заем.
Очакваният принос на частния сектор в новата финансова помощ се изчислява на 135 млрд. евро за срок от 10 години, от които 54 млрд. евро ще бъдат предоставени за срок от три години.
"Банковата система на Гърция е напълно гарантирана",
обявява в заглавие в. "Имерисия" след вчерашното споразумение на еврозоната за гръцкия дълг.
Изданието отбелязва, че решението на европейските лидери има историческо значение за намаляване и гарантиране на надеждността на държавния дълг на Гърция.
В. "Елефтеротипия" обаче отбелязва, че "новият пакет финансова помощ за Гърция ще става при драконовски контрол от страна на ЕС и че страната ще бъде следена изкъсо".
Вестникът коментира, че Гърция е била включена в новия европейски механизъм за подкрепа при "изключително строги условия".
"Европейците дадоха пари и време на Гърция, по този начин страната ще намали с 26 млрд. евро своя дълг, възлизащ на 350 млрд. евро", допълва в. "Вима".
По повод на споразумението вестникът отбелязва, че премиерът Георгиос Папандреу е изразил пълно задоволство от решенията на ръководителите на еврозоната, които по думите му са "гаранция за бъдещето на Гърция".
Консервативната опозиция обаче изказва резерви относно споразумението, а левите сили са критични.
В. "Етнос" цитира президента на Европейската централна банка Жан-Клод Трише, който приветствал новата програма за финансиране на Гърция, като пояснил, че "няма кредитно събитие или фалит".
Той определил като "извънредно" и "уникално" решението за Гърция, взето от лидерите на еврозоната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!