В Германия вече има „либерална” джамия - в нея жените имат право да се молят редом с мъжете, а имамът е жена, която дори не носи забрадка.
Проектът беше определен като „Глобално събитие в центъра на Берлин!“ Представители на медии от цял свят искаха да присъстват на откриването, организирано от правозащитничката Сейран Атеш.
Когато Европа и ислямът се намразиха
ЕС реши: Работодателите могат да забранят хиджаб
Заклеймяването на бурките не поставя под въпрос свободата
Джамията „Ибн-Рушд-Гьоте“ е отворена за всички мюсюлмани - без значение дали са сунити, шиити или алевити. Полът на богомолците също не играе разделителна роля.
Първата петъчна молитва беше отслужена от мъж и жена. И което е по-важно, „имамката“ не беше забулена.
Реакциите в Германия бяха почти изцяло положителни. Медиите определиха новата джамия като средище на открития към света и еманципиран ислям.
Повечето ислямски държави обаче реагираха крайно негативно. Протестите от Египет и Турция бяха особено остри.
Въпреки това, по време на първата петъчна молитва преди седмица, храмът беше претъпкан. „Ибн Рушд-Гьоте“ е кръстена на мюсюлмански учен, който защитава гръцката философия и немски писател, очарован от поезията на Близкия изток
Сейран Атеш заявява, че джамията ще продължи да работи, въпреки че получи фатва от Египет и бе атакувана от религиозните власти в Турция.
След първоначалния ентусиазъм обаче броят на богомолците започва да намалява.
Атеш коментира, че много от поклонниците от предходната седмица са решили да стоят настрана, защото се опасяват от действия срещу себе си или семействата им. Дори нейните собствени роднини в Турция са я помолили да прекрати проекта, защото се страхуват да не бъдат арестувани от властите.
Тя добавя, че получава по 300 имейла на ден, които я насърчават да продължи и десет пъти повече, изпълнени с омраза, като в някои от има дори смъртни заплахи.
Турското главно мюфтийство (Диянет) обяви, че практиките на новата джамия „не съответстват на фундаментите на исляма, принципите на поклонение, методите и опита, практикувани повече от 14 века и са насочени към унищожаване на религията“.
Атеш отвръща, че не смята, че през XXI век, Коранът трябва да се приема буквално.
„Нашата идея за либерален ислям е, че за разлика от консервативните мюсюлмани, не вярваме, че написаното в Корана трябва да бъде предавано буквално през XXI век“, заявява тя.
„Надявам се, че сега хората са достатъчно смели, за да покажат истинското си лице. Аллах все пак познава истинското им лице. И те трябва да отговарят пред Аллах, а не пред нас“.
Отрицателните реакции на откриването на джамията в Берлин изглежда не са доказателство за неспособността на исляма да се реформира. По целия свят има мюсюлмански активисти, които полагат усилия в тази насока. Почти навсякъде междувременно се води изключително остра битка за това кой има право да тълкува исляма.
Debate over liberal #Berlin mosque turns political in #Germany https://t.co/GOq16uHJYH by @Strack_C pic.twitter.com/Y1rgeUdZMB
— DW | Politics (@dw_politics) June 26, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!