П ремиерът на Норвегия Ерна Сулберг опроверга появилите се в печата съобщения, че американската Агенция за национална сигурност (АНС) е подслушвала телефонни разговори в кралството.
Министър-председателката заяви, че
норвежките журналисти са интерпретирали погрешно сведенията в предоставените им документи,
получени от бившия сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън.
По-рано днес популярният норвежки вестник "Дагбладет" писа, че АНС само за един месец е подслушала над 33 млн. телефонни разговора в Норвегия, а кралството е шестата страна, в която е действала програмата за шпионаж на американската агенция след Германия, Франция, Испания, Бразилия и Индия.
Сулберг подчерта, че цитираните около 33 млн. разговора, осъществени между 10 декември 2012 г. и 8 януари 2013 г. и отразени в документ, наречен "Норвегия през последните 30 дни", са били следени не в Норвегия, а главно в Афганистан.
Събраните от норвежкото разузнаване данни били предавани на американските спецслужби съгласно съществуващо
споразумение за обмен на разузнавателна информация.
"Сведенията, получени и публикувани днес от в. "Дагбладет", не се отнасят за телефонния трафик в самата Норвегия. Става въпрос за телефонни разговори в зони на конфликти в чужбина. Това е напълно законна съвместна операция на Норвегия и САЩ, чието предназначение е да се предотвратят терористични актове и да се разшири приносът на кралството в дейността на съюзниците му", каза Сулберг.
На пресконференция началникът на военното разузнаване на Норвегия генерал-лейтенант Хел Гранхаген изтъкна, че данните за отразените в документа телефонни разговори са събрани в посочения период от сътрудници на норвежкото военно разузнаване и предадени на колегите им от други страни, включително САЩ. Гранхаген каза още, че норвежките спецслужби
нямат сведения АНС някога да е събирала по подобен начин информация в Норвегия.
След разясненията на премиера и на шефа на военното разузнаване сътрудниците на "Дагбладет" признаха, че може да са изтълкували неправилно предоставените данни. В профила си в "Туитър" обаче американският журналист Глен Грийнуолд, съавтор на статията в британския "Гардиън", която отприщи вълната от разобличения за дейността на АНС, заяви, че в документите, които той съдействал да получат норвежките му колеги,
без съмнение става въпрос за подслушване на жители на Норвегия.
Грийнуолд казва, че не приема версията на норвежките власти и че скоро ще бъдат разкрити нови сведения, подкрепящи неговата версия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!