Присъждането на Нобеловата награда за мир на Европейския съюз предизвика прилив на гордост и умиление у европейските лидери и вълна от сарказъм сред европейските граждани.
Европейската преса пише в днешните си броеве, че присъждането на наградата на ЕС е справедливо припомняне на история, "която даде 67 години без конфликт на един континент", като същевременно изразява съмнение доколко е меродавна в момент, когато ЕС се е превърнал в "смесица от повече или по-малко фалирали държави".
"Добра идея, лош лауреат",
отсича влиятелното германско списание "Шпигел". "Никой не може сериозно да критикува каквото и да било в присъждането на Нобеловата награда за мир на ЕС. Именно това е проблемът - това е доста лесно решение. Щеше да е по-смело да се отличи един човек, който олицетворява това, което днес липсва на европейските политици - Жак Делор", бившия председател на Европейската комисия, пише "Шпигел".
В коментар, озаглавен "60 години мир въпреки кризите" френскоезичният белгийски в. "Соар" счита, че "европейските граждани, мнозина от които днес имат поводи за отчаяние, трябва да приемат тази Нобелова награда като припомняне какво е била досега Европа - водещ деятел за прогрес и демокрация".
Британската преса е много по-критична,
с изключение на в. "Файненшъл таймс", според който Нобеловата награда "основателно признава един исторически подвиг".
"Нобеловата награда за мир на идиотщината", пише консервативният вестник "Дейли мейл" под снимка на гръцки демонстранти с нацистки униформи при последното посещение в Атина на германската канцлерка Ангела Меркел.
Социалните мрежи на страните от ЕС се изпълниха с язвителни коментари,
като: "ЕС получи Нобеловата награда за мир... посмъртно", "ЕС просто не успя да вземе Нобеловата награда за икономика" и "С всичките си директиви ЕС има всички основания да получи Нобеловата награда за литература."
Някои автори подхождат по-широко и вече правят прогнози за 2013 г.: "Нобеловата награда за мир за 2013 г. се присъжда на НАТО за мъжествената защита на мира в Югославия, Афганистан, Сомалия и Либия."
Вчера Европейският комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен заяви, че всеки европеец може да се гордее с наградата.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц каза, че ЕС отново е обединил континента по мирен път и е сближил дълогогодишни врагове. Според него този исторически акт на повторно обединение с право е получил признание.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън заяви, че е радостна от новината, че ЕС е получил Нобеловата награда за мир в знак на признание за работата му за помирение, демокрация, защита на човешките права и разширяване на района на мира и стабилността на континента.
Съветът на Европа приветства присъждането на Нобеловата награда за мир. В изявление на Жан-Клон Миньон, председателя на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, се подчертава, че Нобеловият комитет е изпратил ясно и силно послание за насърчаване на всички, които работят неуморно Европа да остане зона на мира, стабилността и благоденствието.
Форин офис заяви в декларация, че ЕС трябва да запази и да укрепи в бъдеще постигнатото досега. "Отличието признава историческата роля на ЕС в насърчаването на мира и помирението на Европа главно чрез разширяването на организацията към Централна и Източна Европа", се посочва в изявлението.
Присъждането на Нобеловата награда за мир на Европейския съюз е радост за гражданите на 27-те страни членки, заяви говорител на германското правителство, цитиран от ДПА.
Според бившия германски канцлер Хелмут Кол Нобеловата награда е преди всичко признание за европейския мирен проект и насърчение за всички да продължат по пътя на единна Европа.
Нобеловата награда за мир "възлага на Европа още по-голяма отговорност - да запази своето единство, способността си да насърчава икономическия растеж и заетостта и солидарността към своите членове", заяви френският президент Франсоа Оланд.
Италианският премиер Марио Монти пожела тази награда да даде на ЕС повече сила и повече вяра в успеха на европейската идея.
Българският външен министър Николай Младенов каза, че нарадата е "признание за всички, че можем да преодолеем различията и да живеем заедно, но и вдъхновение за останалата част от света".
Белгийският премиер Елио ди Рупо посочи, че присъждането на наградата показва, че европейският проект продължава да вдъхновява целия свят.
По-негативна беше реакцията
на лидерката на френската крайна десница Марин льо Пен, която заяви, че днес ЕС е голям фактор на разединение и на нарастващо напрежение между европейските страни, предаде ДПА.
Чешкият президент Вацлав Клаус, който е известен с евроскептицизма си, определи присъждането на наградата като "трагична грешка". "Отначало помислих, че е някаква шега. Дори насън не би ми хрумнало, че някой може сериозно да го обмисля", заяви Клаус.
Американският държавен секретар Хилари Клинтън поздрави ЕС. Според нея отличието е признание за единна и посветена на мира Европа.
В изявление на израелското министерство на външните работи се подчертава, че най-големият успех на ЕС се изразява в това, че е успял да установи мир в Европа след двете световни войни. Това трябва да бъде повод за вдъхновение за всички народи по света, се казва в израелската реакция.
Известната руска правозащитничка Людмила Алексеева каза, че е разочарована, че Нобеловата награда за мир е присъдена на Европейския съюз. Според нея Нобеловият комитет е пропуснал възможността да помогне за засилване на съпротивата на руското гражданско общество срещу авторитарната тактика на президента Владимир Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!