П редседателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер произнесе своята последна реч пред Европарламента.
Юнкер заяви, че Европейският съюз трябва да има по-голяма глобална роля и да се превърне в сила, с която всеки да се съобразява, а днешните международни съюзи може да не бъдат запазени утре.
Той заяви, че е нужно Европа, която вече е преодоляла икономическата криза, да обедини военните и икономическите си сили.
Юнкер говори пред евродепутатите в рамките на последната си реч за състоянието на Европейския съюз като председател на комисията.
Четвъртата реч на Юнкер пред евродепутатите за състоянието на Съюза през 2018 г. се излъчва пряко в представителството на ЕК в София. След нея предстои дискусия с участието на ръководителя на представителството на ЕК у нас Огнян Златев и министъра на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова.
Какво каза Юнкер до момента:
Засилване на правомощията на Европейската прокуратура с цел борба срещу трансграничния тероризъм. Това поиска в речта си за състоянието на Съюза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Пред евродепутатите в Страсбург той призова за засилване на граничната сигурност и на отбранителния капацитет на Евросъюза и за утвърждаване на международната роля на еврото.
В последното за мандата си обръщение към Европарламента Юнкер настоя за трайно решение по миграционната криза и се обяви в защита на европейската перспектива за Западните Балкани.
"Европейците очакват от ЕС да гарантира тяхната безопасност. Ето защо днес Комисията предлага разширяване на задачите на новосъздадената Европейска прокуратура с цел включване на борбата срещу терористичните престъпления. Трябва да сме в състояние да преследваме терористите по наказателен ред по-координирано в целия Евросъюз. Терористите не познават граници. Не трябва да ставаме неволни техни съучастници заради неспособността си да си сътрудничим“, каза Юнкер.
Тази година речта предхожда европейските избори и попада в контекста на дебата за бъдещето на Европейския съюз след Брекзит и започналата предизборна кампания, след като лидерът на групата на Европейската народна партия в ЕП Манфред Вебер вече обяви кандидатурата си за председател на Европейската комисия. Той каза:
"Уважаваме решението на Великобритания да излезе от съюза ни, но дълбоко съжаляваме за него. Също така искаме от британското правителство да разбере, че ако някой напусне Съюза, той не може да остане на същото привилегировано положение. Ако напуснеш Съюза, вече не си част от единния му пазар“.
"Смяната на времето ще бъде премахната"
Смяната на времето ще бъде премахната, а всяка държава-членка ще реши сама кое часово време да приеме - зимното или лятното, заяви председателят на Европейската комисия.
Той бе категоричен, че в бъдеще стрелките на часовниците няма да се сменят два пъти в годината.
Европейската комисия предлага през 2019 г. в ЕС да се премахне сезонната смяна на часовото време, като на държавите членки се даде възможност да решат веднъж завинаги кое часово време желаят да прилагат като постоянно — лятното или зимното. Това означава, че страните, избрали лятното часово време, ще го сменят и повече няма да променят. А тези, избрали зимното, няма да минават към лятно. Това ще стане догодина.
В речта си за състоянието на ЕС Юнкер засегна също проблемните теми за младежката безработица, която все още остава висока, за климатичните предизвикателства, тревожната тенденция на замърсяване на океаните с пластмаса, терористичните заплахи, миграцията.
Съюз между Европейския съюз и Африка
Юнкер анонсира създаването на нов съюз между Европейския съюз и Африка за инвестиции и разкриване на нови работни места.
Европейската интеграция на Западните Балкани, Брекзит и предстоящите през май следващата година избори за Европейски парламент също бяха сред акцентите в речта на председателя на Еврокомисията.
"Европа е за мултинационализма и ще остане отворен континент"
"Европа трябва да остане толерантен и отворен континент. Европа никога няма да се превърне в крепост и да обърне гръб на света, особено на частта от света, която страда“, категоричен е председателят на ЕК.
"Вътрешните граници трябва да бъдат премахнати, а ако останат, те ще представляват стъпка назад за Европа“, отбеляза той.
Решенията "ад хок“ не са адекватни за справяне с новопристигащите спасителни кораби с мигранти.Трябва ни повече солидарност“, категоричен бе Юнкер.
Миналата година
В миналогодишната реч Юнкер очерта своята визия за начина, по който би могъл да се развие Евросъюзът до 2025 г., и представи Пътна карта за по-обединен, по-силен и по-демократичен съюз. Очаква се дебатът за необходимите реформи, които да са от реално значение за хората, да намери своята кулминационна точка на 9 май 2019 г. на среща на върха в Сибиу, Румъния.
След речта на Юнкер е предвиден дебат
Евродепутатите ще гласуват дали да бъдат наложени безпрецедентни санкции на Будапеща заради неспазване на основни ценности на Европейския съюз. На дебат в пленарната зала за ситуацията в Унгария премиерът Виктор Орбан отхвърли обвиненията и защити водената от правителството му миграционна политика.
А в Страсбург предстоят решаващите гласувания за евентуални санкции срещу Унгария и за директивата за авторските права.
Вижте още:
ЕК иска още поне 50 000 бежанци в Европа и България в Шенген
Борисов: Заслужаваме да сме в "чакалнята"
Защо Орбан и Салвини се обявиха за опоненти на Макрон
„Брекзит” като Армагедон във Великобритания
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!