Не извлякохме поуки от падането на комунизма
Младежи къртят отломки от Берлинската стена на 10 ноември 1989 г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Пб бвайте следния експеримент: попитайте колкото може повече 16-годишни кое голямо световно събитие се е случило през 1945 г. Бас държа, че повечето от тях, дори тези от не толкова елитни училища, в общи линии ще ви дадат верния отговор ("Нанесено е поражение на Хитлер", "Печелим войната" и т.н.).

След това ги попитайте кое голямо световно събитие се е случило през 1989 г. Като ви загледат объркано, дайте жокер: в историческото събитие е намесен Берлин. Някои от по-политически информираните вече може и да включат, но останалите ще останат в неведение.

Защо падането на Берлинската стена, чиято годишнина отбелязваме дискретно, и последвалото рухване на комунизма са толкова слабо застъпени в учебната програма и в популярните описания на съвременната история?

Вярно е, че световните войни са кулминационни събития, лесни за хроникиране - бурните им начала и завършеци са удобни глави в преподаването на история.

Докато

комунизмът си отиде по-скоро с протяжно скимтене, отколкото с гръм и трясък,

затова и краят му не изглежда толкова драматичен и сбит, което затруднява ясното му разказване.

И, естествено, е разбираемо, че Втората световна война доминира британското виждане за 20-и век, тъй като е била едновременно огромна национална травма и най-героичния епизод в живата й памет.

Обаче глобалните последствия и политическите въздействия от разпадането на комунистическата система са поне също толкова важни за разбирането на днешната действителност, колкото военната победа близо 50 години преди това. Несправянето с този проблем - или дори захващането с него - е безотговорно и зловещо.

Безотговорно, защото оставя сляпо петно в националното възприемане на, например, вариантите на наше разположение в сегашната икономическа криза.

Зловещо, защото това сляпо петно - тази празнота там, където би трябвало да има разбиране - бе поддържано съвсем целенасочено.

Ако трябва да сме откровени, за мнозина от тези, които изготвят учебната програма или контролират общественото възприемане на историческата истина,

позорното падение на комунизма беше огромно неудобство.

Дори представителите на левицата, на които и насън не би хрумнало да подкрепят врага от Студената война - които не се виждаха като спътници или симпатизанти на съветските режими - бяха объркани от пълното дискредитиране на големия експеримент на колективизма.

Смъртта на съветския блок като световна сила можеше да се приветства достатъчно искрено, особено защото сякаш слагаше край на нуждата от надпревара във въоръжаването - парите, които отиваха за отбрана вече можеше да се пренасочат към области като социални помощи и услуги. Ура!

Трябваше обаче да се плати тежка идеологическа цена - как стоят нещата с логиката и набраната инерция на антикапиталистическия кръстоносен поход, който беше главната интелектуална подбуда на ляво-либералната политика, дори и в по-меките й проявления?

По-добре да се премине набързо през този катаклизъм преди някому да е хрумнало да попита какво би означавал той за модела на плановата икономика, използван в някаква форма от повечето социалдемократически правителства (като в структурата на здравноосигурителната система във Великобритания например).

По-добре да не се спираме твърде дълго на факта, че

комунизмът просто издъхна

- той бе всеобхватно свален без почти никакво насилие освен при някоя и друга екзекуция на някой особено отблъскващ деспот - и че по ирония на съдбата под тежестта на собствените си противоречия рухна не капитализмът, а марксизмът.

Сегашната икономическа криза е лош момент за антикапиталистическата бригада да бъде оставена без ръководни принципи. Представете си само какво можеха да направят ако големият източноевропейски икономически монолит бе оцелял.

Случилото се миналата година на западните свободни пазари щеше да изглежда като последното реабилитиране на марксистката мечта. Колко жалко за тях, че почти не бяха останали комунистически режими, които да ликуват, защото системата им се разпадна първа. (И какъв голям късмет за останалите от нас.)

Това ни води до заблудата за сегашната икономическа криза, която бе допусната от историческото невежество: каквото и да разправя Би Би Си, капитализмът не е рухнал.

Банковата система замалко щеше, но това е друго - банките са просто бизнеси, чрез които се движат капиталите. Те бяха зле управлявани и се провалиха заради лош мениджмънт.

Капитализмът бе зле обслужен. Той обаче не е рухнал и не може да рухне по същата причина, поради която не може да бъде свален - защото не е наложена отгоре структура, чиито изпълнители могат да бъдат махнати със сила.

Бившият премиер на Австралия Джон Хауард заяви при посещение в Лондон миналата седмица, че не бива да допускаме сегашната икономическа криза да дискредитира капитализма изобщо. Той отбеляза, че според извода на Индекса на благополучието на Института "Легатум" има силна и взаимно подкрепяща се връзка между икономическата свобода и личното щастие у населението на дадена страна.

Строго погледнато, капитализмът изобщо не е система

(поради което и повечето му поддръжници предпочитат термина "свободна пазарна икономика") - той е просто човешкото състояние в икономическа форма. Като такъв той съдържа всички обичайни пороци - алчност, егоизъм и, както показва сегашната криза, особено непривлекателна смесица от безмилостност и безразсъдност.

Той обаче също въплътява някои от най-добрите човешки черти - творчество, смелост, интелектуална изобретателност и приспособимост. Всъщност именно нуждата да се потъпчат тези ценни черти - вероятно именно тези, които са най-характерни за човешкото свободомислие - направи комунизма непоносим.

Ако бяхме дръзнали да се вгледаме достатъчно дълго в събитията, последвали 1989 г., както постъпиха много от преживелите ги източноевропейски страни, ако бяхме произвели пиесите, игралните филми, телевизионните документални филми и текстове за учебници, които те действително заслужаваха, сега можеше да имаме по-пълно разбиране за терора, който произтича от нуждата да се изтръгнат импулсите към индивидуализъм.

Идеология, която се опитва да пренастрои човешката природа в името на колективното благо не е изисквала, както са вярвали основателите й, само "временна диктатура", а постоянна такава, която породи корупция, гонения и - най-парадоксално - сурова безмилостна бедност както при материалните блага, така и при стремежите, която в крайна сметка стана нетърпима.

Ако ни беше позволено да научим уроците, които трябваше да научим, ако се бяхме отказали от всичкия заблуден сантиментален багаж на голямата загубена надежда на колективизма, можеше да имаме по-ясно разбиране какво от останките от миналогодишната катастрофа може да се изхвърли и какво трябваше да се запази на всяка цена.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния</p>

Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния, опитал да открадне жилището на възрастна жена

България Преди 7 минути

Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани

<p>20 чата в Signal: Екипът на Майк Уолц под прицел</p>

Екипът на Майк Уолц има най-малко 20 чата в Signal за обсъждане на националната сигурност

Свят Преди 19 минути

Чатове обхващат политиката спрямо Украйна, Китай, Газа, Близкия изток, Африка и Европа

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

България Преди 41 минути

Става въпрос за обществена поръчка по проект на стойност 4,5 милиона евро

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 58 минути

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

България Преди 1 час

Държавният глава изрази съболезнования на семейството и колегите на музиканта

,

Обясниха как ще се пресмята втората пенсия в евро

България Преди 1 час

Осигурените ще виждат парите си и в двете валути за известен период

<p>Най-богатата жена в света за 2025 г</p>

Алис Уолтън: Новата най-богата жена в света с 101 милиарда долара

Свят Преди 1 час

Уолтън е най-новият член на „Клуба на стомилиардерите“

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

Любопитно Преди 1 час

Звездата от "Топ Гън", който водеше дълга битка с рак на гърлото, си отиде във вторник

Снимката е архивна

Парламентът одобри стратегическа сделка за ВМС: новите патрулни кораби получават високотехнологична комуникационна защита

България Преди 1 час

Системите Link-22 ще осигурят на българските Военноморски сили защитен обмен на тактически данни с НАТО. Сделката на стойност 1,4 млн. долара включва оборудване, обучение и техническа поддръжка

<p>Фехтовачка дисквалифицирана за протест срещу транссексуален опонент&nbsp;</p>

Фехтовачка дисквалифицирана за отказ да се състезава срещу транссексуален спортист

Свят Преди 1 час

Сензационно видео показва как Стефани Търнър коленичи, вместо да се състезава срещу транссексуалния спортист Редмънд Съливан

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

България Преди 1 час

По думите му в парламента се занимават само с това, което става навън

<p>&quot;Трудно е да си представим, че ще има мир&quot;</p>

Украйна - "Трудно е да си представим, че ще има мир"

Свят Преди 1 час

В края на март руската армия отново засили нападенията си по Покровското направление

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Заедно с водещия Станислав Иванов обсъдиха създалата се ситуация между Виктория и Тоника

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

България Преди 1 час

Ще търсим подкрепа от всички в Народното събрание, които искат свалянето на това правителство, заяви Радостин Василев

<p>САЩ потвърдиха ангажимента си към чл. 5 на НАТО</p>

Обрат: САЩ потвърдиха ангажимента си към чл. 5 на НАТО

Свят Преди 1 час

Новият постоянен представител на САЩ в НАТО посланик Матю Уитакър заяви, че основните задачи в неговата работа ще бъдат насърчаването на мира и стабилността чрез сила