Дипломатите са били изгонени заради шпионска афера, в резултат на която бивш естонски високопоставен представител беше осъден за издаване на тайни на Алианса на Москва.
Представителят на естонското министерство на отбраната Херман Сим беше осъден в края на февруари от съд в страната му на 12,5 г. затвор за това, че е продавал тайни на НАТО на Русия.
Един от експулсираните руснаци е синът на известния си постоянните си остри изказвания по адрес на НАТО и Запада руски посланик в Европейския съюз Владимир Чижов.
И двамата дипломати се водели служители на мисията на Москва в НАТО и се предполага, че са
работили под прикритие като тайни агенти,
казали пред авторитетния вестник източници от алианса.
Изгонените нямат пряко участие в естонската шпионска афера, но източници на НАТО отбелязват, че скандалът е нанесъл такива вреди за сигурността на алианса, че трябва да получи суров отговор.
През февруари естонски съд призна за виновен в измяна естонеца Херман Сим, който между 1995 и 2006 г. е работил в Министерствота на отбраната в Талин и е имал достъп до свръхсекретни документи, включително свързани с НАТО.
Сим бе осъден на 12 години затвор за предаване на Русия на свързани с алианса и други отбранителни и дипломатически тайни.
Следователите определиха аферата за
"най-големия шпионски скандал в историята на НАТО",
припомня "Файненшъл таймс".
Позовавайки се на източници от двете институции ИТАР-ТАСС първоначално съобщи, че постоянното представителство на Русия в алианса и самият алианс не коментират информацията в британския вестник.
Но по-късно московската агенция цитира високопоставен дипломатически източник в Брюксел, според когото НАТО наистина е поискала експулсирането на руски дипломати.
"МВнР в момента изучава обстоятелствата около експулсирането с цел предприемане на определени възможни действия от наша страна", заяви зам.- директорът на департамента за информация и печат на руското външно министерство Игор Люкин-Фролов.
Москва определи решението за експулсиране да дипломатите като "тежка провокация", основаваща се на "фантазьорски претекст", съобщи руското външно министерство в.
"Беше извършена тежка провокация спрямо двамата служители на постоянното представителство на Русия в НАТО, службите за сигурност на НАТО искат под напълно фантазьорски претекст и без ни най-малко обяснение да ги експулсират от Брюксел", допълни министерството.
"Файненшъл таймс" подчертава, че Северноатлантическата организация е предприела действията си в деня, в който започна първото официално заседание на Съвета НАТО-Русия след войната в Грузия през август 2008 г.
В същото време руският президент
Дмитрий Медведев определи като "груба провокация"
военните учения, планирани от НАТО в Грузия.
"Макар и да се опитват да ни убедят в обратното, предвидените от НАТО учения в Грузия са груба провокация. Учебни маневри не бива да се извършват на място, където е имало война", заяви президентът.
Москва настоява за анулиране на ученията, които по план ще се състоят в периода 6 май-1 юни недалеч от Тбилиси. Маневрите са по програмата на НАТО "Партньорство за мир", в която участва и Грузия. Алиансът подчертава, че ученията са планирани още преди година и Москва е била известена за тях.
Всяко действие, което може да бъде разглеждано от Тбилиси като насърчаване на ремилитаризацията за нас противоречи на шестте принципа за решаване на конфликта, които станаха предмет на споразумение през август миналата година, заяви Медведев.
В отговор на маневрите Медведев и президентите на Абхазия и Южна Осетия Сергей Багапш и Едуард Кокойти подписаха споразумение за обща охрана на държавните граници на двете отцепили се от Грузия територии.
Москва се задължава да окаже помощ на властите на двете самообявили се републики при подготовката на кадри и при изграждането на национални гранични служби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!