Ч ленките на НАТО Румъния и Великобритания няма да бъдат сплашени от заплахите, отправени срещу членове на военния Алианс, заяви британският министър на отбраната Майкъл Фалън, който е на посещение в Букурещ.
Изявлението му е в отговор на думите на руския посланик в Дания – Михаил Ванин, който през почивните дни заяви, че
датските военни кораби ще се превърнат в мишена на руските ядрени оръжия,
ако скандинавската страна се включи в противоракетна програма на НАТО.
Ванин отправи заплахата в интервю за вестник „Юландс постен“. Посланикът каза, датчаните може би не осъзнават напълно какви ще са последиците, ако изпълнят решението си да се присъединят към програмата.
През август Дания съобщи, че ще участва в противоракетния щит с радари, разположени на някои нейни кораби. Оттогава напрежението между Москва и Запада се засили заради налагането на икономически санкции на Русия във връзка с конфликта в Източна Украйна. НАТО регистрира и засилена активност на руски военни кораби и самолети в Северна Европа.
Според „Юландс постен“ натовската програма не предвижда разполагане на ракети в Дания, а евентуално, в дългосрочен план – на остров Гренландия, който е датска територия. Целта на антирадарния щит е да пази Европа от ракетна заплаха от Иран.
Москва казва, че системата може обаче да даде възможност на Запада да сваля и руски ракети. „Дания ще стане част от заплахата срещу Русия. Тя вече няма да е толкова мирна и ще пострадат и отношенията с Русия“, каза посланикът и добави, че Русия има ракети, които могат да преодолеят бъдещия щит.
Планирано е бази на противоракетната отбрана да има в Девеселу, Южна Румъния, и в Полша.
„Ще устоим на всяка възможна бъдеща агресия“,
каза Фалън по време на еднодневното си посещение в Румъния днес.
Още през почивните дни външният министър на Дания – Мартин Лидегор, заяви, че изявленията на посланика са недопустими. Русия много добре знае, че ракетната защита на НАТО не е насочена срещу нея, заяви министърът за „Юландс постен“.
Румънският министър на отбраната Мирча Душа заяви в неделя: „Ние не сме съгласни с тези твърдения, противоракетната система е отбранителна система“.
Генерал Филип Брийдлав, главнокомандващ силите на НАТО в Европа, коментира на конференция в Брюксел, че изявлението на руския посланик в Дания е „поредната стъпка“ в руската кампания срещу страни, приели да участват в противоракетния щит.
Брийдлав каза, че Румъния е била подложена на силен политически и дипломатически натиск, когато е влязла в проекта, а сега това става и с Полша. Такъв ще е подходът на всеки, който пожелае да се присъедини към тази отбранителна инициатива, заяви американският генерал, който обаче не спомена изрично Русия, отбелязва Ройтерс.
НАТО реагира също, като говорителката на Алианса Оана Лунджеску заяви пред датския вестник „Берлингске“, че Алиансът е заявил на Русия, че системата за противоракетна отбрана не е насочена срещу тях. Ние ясно дадохме да се разбере, че противоракетната отбрана на НАТО не е насочена срещу Русия или други страни, а има за цел да бъде защита срещу ракетни заплахи
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!