Н АТО планира да разположи нови бази в Източна Европа в отговор на кризата в Украйна и новата военна доктрина на Русия, става ясно от серия интервюта на генералния секретар Андерс Фог Расмусен, публикувани в няколко европейски вестника, сред които британският „Гардиън“, френският „Фигаро“ и германският „Зюддойче цайтунг“.
Расмусен посочва, че Алиансът трябва да е способен да действа бързо, но за тази цел се нуждае от условия в страни домакини. Това ще означава предварително организиране на доставки, екипировка, подготовка на инфраструктура, бази, командване.
„Основната идея е, че
в бъдеще ще станем свидетели на много по-видимо присъствие на НАТО на Изток“,
казва генералният секретар.
На предстоящата среща на върха на НАТО в Уелс в началото на септември, където ще бъде обсъден план за действие в този смисъл, обаче ще бъде направен опит да се избегне терминът „постоянни“ по отношение на базите, тъй като страните членки не са единни в отношението си към засилване на присъствието на Алианса на Изток.
Докато Полша и трите балтийски държави настояват за увеличаване на присъствието, Франция, Италия и Испания, както и Германия се притесняват да не провокират Русия.
Наистина
Русия едва ли ще посрещне този ход без силна реакция,
коментира „Гардиън“.
Едно от възможните решения според Расмусен е домакинството на базите за бъде организирано на ротационен принцип между източните държави членки на НАТО.
Генералният секретар еднозначно отговаря с „да“ на въпроса дали в Източна Европа все пак ще има постоянни международни сили под флага на НАТО и допълва: „За да предотвратя недоразуменията, използвам фразата „за толкова дълго, колкото е необходимо“.
Генералният секретар на НАТО, чийто мандат изтича тази есен, подчертава: „Трябва да се изправим лице в лице с реалността, че Русия не смята НАТО за партньор.
От стратегически партньор на Алианса Русия се превърна във враждебна сила,
която се усъвършенства в това, което Алиансът нарича „хибридна война“, отбелязва Расмусен и допълва, че от войната в Грузия през 2008 г. насам се наблюдава значителна промяна в руския военен подход и възможности.
Хибридната война, пояснява той, е комбинация от традиционна конвенционална война, смесена с информационни и най-вече с дезинформационни операции.
„Видяхме, че руснаците подобриха възможностите си да реагират бързо. За много кратко време те могат да превърнат голямо военно учение в нападателна бойна операция“, казва Расмусен, цитиран от „Гардиън“.
Той повтори и твърдението, че Русия е струпала хиляди свои военни на границата с Украйна и дори използва артилерията си, за да стреля по съседката си.
Информацията му се основавала на собствени разузнавателни данни на НАТО, както и „много доклади“.
На срещата на върха на НАТО се очаква да бъде взето решение за подпомагане на изграждането и модернизиране на сектора на сигурността в Украйна, посочва още Андерс Фог Расмусен.
Планира се създаването на „доверителни фондове“ за финансиране на военната логистика, изграждането на командни и контролни структури и киберзащита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!